NATO üyesi Polonya'da, bir köye füze düştüğü iddia edildi

NATO üyesi Polonya'da, bir köye füze düştüğü iddia edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Polonya'nın Ukrayna sınırındaki Przewodow köyüne Rus menşeli olduğu iddia edilen bir füze isabet ettiği iddia edildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı patlamaya Rusya'nın neden olduğunu söylemenin bir çeşit provokasyon olduğunu açıkladı.

Artı Gerçek - NATO üyesi Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne Rusya menşeli bir füzenin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Hükümet sözcüsü Piotr Müller, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başbakan Morawiecki, Ulusal Güvenlik Komitesi'ni acil olarak toplantıya çağırdı" ifadesi kullanılırken; Reuters, AP'nin haberi ABD'li üst düzey bir askeri yetkiliye doğrulattırdığını açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamadaysa "Varsayımlar üzerine konuşmak istemiyoruz ancak NATO’nun 5. maddesine gelirsek... NATO’nun her karış toprağını savunacağımızı açıkça buradan ifade ediyoruz" dendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa, patlamanın Rusya'dan atılan füzelerle bir ilgisi olmadığı ifade edilerek, konuyla ilgili haberlerin provokasyon olduğu iddia edildi.

Patlamaya, Ukrayna'nın Rusya'dan atılan füzeleri imha etmek için yanıt vermesi sonrasında yere düşen parçalardan kaynaklandığı düşünülüyor.

Rusya bugün Ukrayna’nın kilit önemdeki şehirlerine yoğun bir roket saldırısı başlatmıştı. Ukrayna’nın başkenti Kiev de vurulan şehirler arasında.

Polonya 1999'da NATO'ya üye olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar