NATO ve AB üyesi Slovakya: Ukrayna şüpheciliği, başbakanın ardından cumhurbaşkanı tercihini de belirledi

NATO ve AB üyesi Slovakya: Ukrayna şüpheciliği, başbakanın ardından cumhurbaşkanı tercihini de belirledi
Kiev'in en sadık müttefiklerinden olan, tüm MiG-29 uçağı filosunu Ukrayna'ya bağışlayan hükümeti gönderen Slovakya halkı, başbakandan sonra cumhurbaşkanı tercihini de Ukrayna şüpheciliğinden yana yaptı.

Artı Gerçek - Slovakya'da Rusya-Ukrayna savaşının derhal ateşkes ve müzakereler yoluyla bitirilmesini, Ukrayna'ya silah gönderilmemesini, Rusya'ya yaptırım uygulanmamasını savunan Robert Fico'nun başbakan seçilmesinin ardından, Fico'nun desteklediği Parlamento Başkanı Peter Pellegrini de cumhurbaşkanı seçildi.

Ukrayna'nın NATO'ya alınmasına karşı çıkan kanattan Pellegrini oyların yüzde 53.24'ünü toplarken, Batı yanlısı eski Dışişleri Bakanı İvan Korkov yüzde 46.76'da kaldı. Katılım yaklaşık yüzde 60 oldu.

ZAFER KONUŞMASINDA BARIŞ MESAJI

Pellegrini, zafer konuşmasında, "Başkalarının hoşuna gitse de gitmese de Slovakya'nın savaşın değil, her zaman barışın yanında kalmasını sağlamak için her şeyi yapacağına" söz verdi.

KAMPANYADA KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Pellegrini kampanya sırasında Korcok'un, Batı'nın emriyle Slovak askerlerini Ukrayna'ya savaşmaya gönderecek bir savaş çığırtkanı olduğunu söyledi. Ancak bu, Slovakya'da cumhurbaşkanının sahip olmadığı bir anayasal yetki.

Liberal muhalefet de Pellegrini'yi, solcu parti Hlas'ın lideri ve parlamento başkanı olmasına rağmen, Başbakan Fico'nun ceza adaleti sistemine yıkıcı darbe indirmesine sessiz kalmakla suçladı. Bu darbeye ciddi yolsuzluk ve ekonomik suçları soruşturmak üzere 20 yıl önce kurulan Özel Savcılığın kaldırılması da dahil.

BİR YILDA TORNİSTAN

Liberal eğilimli mevcut Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, görevini Pellegrini'ye 15 Haziran'da devredecek. Böylece Fico ile müttefikleri, yani Ukrayna şüphecisi kanat, Slovakya'nın parlamentosu ve hükümetinin ardından, cumhurbaşkanlığını da kontrol edecek.

Önceki Slovak hükümeti, Ukrayna'nın en sadık müttefiklerinden biriydi. Sadece bir yıl önce ülkenin tüm MiG-29 uçağı filosunu Ukrayna'ya bağışlamıştı.

KİEV'İ DESTEKLEYEN ÜST DÜZEY YETKİLİ KALMAYACAK

Ancak Fico, yolsuzluk suçlamaları eşliğinde hayırla yad edilmeyen eski başbakanlardan biriyken, Ukrayna'ya askeri yardım tedarikini durdurma kampanyasıyla seçimi kazanıp ekimde iktidara geri döndü. Bir diğer eski başbakan Pellegrini cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğunda, Macaristan'dan sonra, bir AB-NATO ülkesinde daha Kiev'i destekleyen üst düzey yetkili kalmayacak.

KAZANAN FORMÜL NE DİYOR?

Avrupa ekonomik kaygılarla ilgili protestolarla sarsılırken, Fico-Pellegrini'nin Rusya-Ukrayna savaşına karşı sol muhalefetinin en azından Slovakya'da kazanan bir formül olduğu kanıtlandı.

Slovakya Başbakanı, "dünyanın en yozlaşmış ülkelerinden biri" diye nitelediği Ukrayna'nın "bağımsız ve egemen bir ülke olmadığı, tamamen ABD etkisi ve kontrolü altında olduğu" görüşünde. Fico, Ukrayna'nın NATO üyeliği için "3. Dünya Savaşı çıkaracağı" uyarısı yaparak veto kartını çıkarıyor.

Batı'nın Ukrayna'ya silah tedariki-Rusya'ya yaptırım odaklı stratejisinin Moskova'ya diz çöktürmede başarısız olduğuna, Rusya'nın Ukrayna'da kontrol ettiği toprakları artırdığına, Batı'nın yardımına bağımlı Ukrayna'nın ise taarruz savaşı için askeri kapasiteden yoksun olduğuna dikkat çeken Fico, "Batı yaptırımları yüzünden ne Rus ekonomisi ne Rus para birimi çöktü, Rusya karşıtı yaptırımlar bu devasa ülkenin kendi kendine yeterliliğini artırdı. Rus enerji şirketleri Çin ve Hindistan'a rekor teslimatlar yaptı" eleştirisini getiriyor. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar