NATO zirvesinde Rusya'yı hedef alan açıklama: Ukrayna'ya F-16 filolarının transferi başladı, ilk jetler yola çıktı

NATO zirvesinde Rusya'yı hedef alan açıklama: Ukrayna'ya F-16 filolarının transferi başladı, ilk jetler yola çıktı
NATO zirvesinin evsahibi ABD'nin desteğiyle Hollanda ve Danimarka'nın Ukrayna'ya F-16 filolarının transferine başladığı, Ukrayna pilotlarının bu yaz F-16'larla uçabileceği açıklandı. Ardından Norveç, Kiev'e 6 adet F-16 hibe edeceğini duyurdu.

Artı Gerçek - ABD'nin başkenti Washington DC'de ittifakın kuruluşunun 75. yıldönümünde düzenlenen NATO liderler zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'ya hava savunma sistemleri bağışlayacakları açıklamasını, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın müttefiklerin bu yaz Ukrayna'ya F-16 savaş uçakları vereceği açıklaması takip etti.

BLINKEN: F-16'LAR BU YAZ UKRAYNA SEMALARINDA GÖRÜNECEK

Zirve kapsamında NATO Kamu Forumu'nda konuşan Blinken, Danimarka ve Hollanda'nın F-16 savaş uçaklarını Ukrayna'ya devretmeye başladığını, çoktan yola çıkan uçakların bu yaz Ukrayna semalarında görüneceğini söyledi.

AUSTIN: UKRAYNA BU YAZ F-16'LARI UÇURACAK

Aynı forumda konuşan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD, Hollanda ve Danimarka'nın yer aldığı koalisyonun, Ukrayna'ya F-16 tedariki için yorulmadan çalıştığını belirterek, "F-16'ların devri resmi olarak sürüyor ve Ukrayna bu yaz F-16'ları uçuracak" dedi.

ÜÇLÜ AÇIKLAMA: F-16'LAR BU YAZ OPERASYONEL HALE GELECEK

ABD Başkanı Joe Biden, Hollanda Başbakanı Dick Schoof ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen'in yayımladığı ortak açıklamada da "Ukrayna'ya Amerikan yapımı dördüncü nesil modern F-16 savaş uçaklarının 'filolarla' sevk edileceği, aynı zamanda eğitim desteğinin sağlanacağı, transfer süreci başlayan F-16'ların bu yaz operasyonel hale geleceği" duyuruldu.

HOLLANDA'DAN 300 MİLYON EURO DEĞERİNDE EK MÜHİMMAT

"Belçika ve Norveç'e daha fazla uçak sağlamayı taahhüt ettikleri için ve Hava Gücü Kabiliyeti Koalisyonu'nun diğer üyelerine destekleri için minnettarız" denilen açıklamada, grubun Ukrayna'nın hava kabiliyetlerini daha da geliştirmeye kararlı olduğu belirtildi. Güvenlik endişeleri nedeniyle daha fazla ayrıntı verilmediği kaydedildi.

Yeni Hollanda hükümetinin açıklamasında, Lahey'in Kiev'e F-16 savaş uçakları için toplam 300 milyon euro değerinde ek mühimmat sağlayacağı duyuruldu.

NORVEÇ 6 ADET F-16 HİBE EDECEK

Ardından Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Ukrayna'ya bu yıl 6 adet F-16 hibe etme kararı aldıklarını, Ukraynalı savaş pilotlarının eğitimine de destek vereceklerini açıkladı.

ZELENSKİY: UKRAYNA'NIN EN AZ 128 SAVAŞ UÇAĞINA İHTİYACI VAR

NATO zirvesinde sahne almak için Washington DC'de bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ronald Reagan Vakfı'nda yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmak için her gün 300 savaş uçağı kullanabileceğini söyledi. Zelenskiy, Ukrayna'nın en az 128 savaş uçağına ihtiyacı olduğunu belirterek müttefiklerin çok daha fazla sayıda Batı yapımı savaş uçağı göndermesini talep etti.

NÜKLEER SİLAH TAŞIMA KAPASİTELİ UÇAKLAR

Ardından daha ümitvar paylaşım yapan Zelenskiy, "Washington'da çalışmaya devam ediyoruz. Özellikle F-16'larla ilgili çok yakında bir karar çıkacak. Ukrayna'nın kullanabileceği uçak sayısını artırıyoruz" dedi.

F-16'nın hafif avcı uçağı olarak tasarlanmış olmasına rağmen nükleer silah taşıma kabiliyeti var.

RUS DIŞİŞLERİ: ABD'NİN SAVAŞ ÇETESİNE LİDERLİK ETTİĞİNİN KANITI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO zirvesindeki Ukrayna'ya F-16 teslimatı açıklamalarına, "ABD'nin Rusya'ya karşı bir savaş çetesine liderlik ettiğinin kanıtı" tepkisini gösterdi.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'ya nükleer kapasiteli F-16 transferinin Moskova tarafından "NATO'nun nükleer meselelerle ilgili kasıtlı sinyali olarak yorumlanacağını" belirtmişti.

Moskova'nın önceki açıklamalarında Ukrayna'ya her türlü silah sevkiyatı "meşru hedef" ilan edilirken, Ukrayna'ya verilecek F-16'ların "üçüncü ülkelerdeki üslerden Rusya'ya saldırı düzenlemek için kullanılması halinde neresi olursa olsun meşru hedef haline geleceği" dile getirilmişti. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar