Netanyahu: ABD'de Gazze'dekinden çok daha fazla insan açlıktan ölüyor

Netanyahu: ABD'de Gazze'dekinden çok daha fazla insan açlıktan ölüyor
Demokles'in kılıcı gibi başının üstünde UCM sallanan Netanyahu, Amerikan medyasına, ABD'de Gazze'dekinden çok daha fazla insanın açlıktan öldüğünü söyledi. Durumunu '11 Eylül'den sonra Bush hakkında yakalama emri çıkarmak kadar absürt' diye niteledi.

Artı Gerçek - Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) İsrail'e karşı soykırım davası sürerken Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı'nın hem Hamas hem İsrail liderlerine yönelik yakalama emri talep etmesiyle uluslararası tecrit kıskacında sıkışan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Amerikan medyasına bir dizi mülakat verdi. "İsrail'i bir savaş yöntemi olarak sivilleri aç bırakması" suçlamasına atıfla, Netanyahu, "ABD'de açlıktan ölenlerin sayısının Gazze'dekinden çok daha fazla olduğunu" söyledi.

UCM Başsavcısı'nın Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkındaki ithamları arasında "savaş yöntemi olarak sivilleri aç bırakarak, açlıktan kaynaklanan ölümler bağlamında imha ve/veya cinayet işleyerek, yemek için sıraya girenler dahil sivillere saldırarak, insani yardım kuruluşlarının dağıtımlarını engelleyerek insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemek" var.

'DOĞRULANAN YALNIZCA BİRKAÇ DÜZİNE AÇLIKTAN ÖLÜM VAR'

CNN'den Jake Tapper'a verdiği röportajda suçlamaları "tümden yalan, tam bir rezalet" diye reddeden Netanyahu "Filistinli siviller arasında resmen doğrulanan yalnızca birkaç düzine açlıktan ölüm olduğunu" öne sürdü.

'GAZZE NÜFUSUNU YARDIMLARLA İHYA ETTİK'

İsrail'in 2007'den beri abluka uyguladığı, 7 Ekim'den beri saldırdığı 2.3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde en az 36 bin Filistinliyi öldürmesinin siyasi sorumlusu, şöyle konuştu:

"Açlıktan ölüm suçlamasını ele alalım: Bu nüfus için 500 bin ton yiyecek ve ilaç koyduk. 20 bin tır götürdük. Biz o tırların gireceği yolları asfaltladık. Hamas'ın kapattığı sınır kapılarını biz açtık. Havadan yardım atılmasını ve deniz yolu malzeme tedarikini sağladık."

'GAZZE'DE GIDA FİYATLARI YÜZDE 80 DÜŞTÜ'

Tüm Batılı haber ajansları, malzeme kıtlığından ötürü az miktardaki gıdanın ateş pahasına satıldığı, insanların hayvan yemi veya yabani ot yiyerek hayatta kalmaya çalıştığını bildirirken, İsrail Başbakanı, "Yani tümüyle saçma. Şunu bilmelisiniz ki, Gazze'de gıda fiyatları yüzde 80 düştü. Piyasalar yalan söylemez" dedi.

'ABD'DE YETERSİZ BESLENMEDEN 20 BİN KİŞİ ÖLDÜ'

"2 milyonluk bir nüfusta sanırım 23 veya 30 yetersiz beslenme vakasından bahsediliyor... Tamam, ABD'de 2022 yılında yetersiz beslenmeden 20 bin ölüm gerçekleşti. Bu Gazze'dekinin üç katından daha fazlası" iddiasında bulunan Netanyahu, UCM'ye "antisemitizm" suçlamasını yineleyerek "bu tür iftiraların yüzyıllardır Yahudi halkına yöneltildiğini ve şimdi Yahudi devletine karşı yenilendiğini" söyledi.

'HEM BİN LADİN'E HEM BUSH'A YAKALAMA EMRİ ÇIKARMAK GİBİ'

İsrail lideri, ABC'nin Good Morning America programına katıldığında da aynı savları tekrarladı. UCM Başsvcısı'ndan "Bu adam İsrail'i şeytanlaştırmaya çalışıyor. İyi iş çıkarıyor. İsrail'in demokratik olarak seçilmiş liderleri ile terörist elebaşıları arasında sahte simetri yaratıyor" diye söz eden Netanyahu, şu kıyaslamayı yaptı:

"Bu, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra 'sen buraya gel, bakalım' demek gibi bir şey. Yani aynı anda hem (Kaide lideri) Usame bin Ladin hem de (dönemin ABD Başkanı) George W. Bush için yakalama emri çıkarıyorum. 2. Dünya Savaşı sonrası hem (Nazi lideri) Adolf Hitler hem (dönemin ABD Başkanı) Franklin D. Roosevelt için yakalama emri çıkarıyorum."

HAKSIZ MI?

11 Eylül sonrası 'terörle savaş' adı altında 2001 Afganistan ve 2003 Irak işgallerinde savaş ve insanlık suçlarının ayyuka çıkmasına rağmen uluslararası hukuk kapsamında Bush yönetiminden kimseye hesap sorulmamış olması bakımından, İsrail Başbakanı, haksız sayılmaz. Washington'ın ABD'nin ayrıcalıklı ülke olduğu iddiasını tüm dünyaya dayatıp her ne yaparsa yapsın dokunulmazlık zırhı ardında kalması, İsrail'in de önünü açtı.

PUTİN, KADDAFİ, KONY

BM Genel Kurulu'nda alınan karar sonucu 1998'de Roma Statü Anlaşması'yla kurulan ve 2002'de faaliyete geçen UCM, bugüne dek genelde Afrika ve Asya'daki savaş suçları ve insanlığa karşı suçları soruştururken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ve Ugandalı gerilla lideri Joseph Kony için yakalama emri çıkardı. Bireyleri soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçlarından yargılama yetkisine sahip ilk ve tek daimi uluslararası mahkemenin vizörüne bugüne dek ABD'den herhangi bir isim takılmadı.

'BU MAHKEME BİZİM İÇİN DEĞİL, AFRİKA, RUSYA İÇİN KURULDU'

CNN'e UCM Başsavcısı da röportaj verdi. Britanyalı Başsavcı Karim Ahmad Khan, Netanyahu için yakalama emri çıkarmaya çalıştığı için alenen tehdit edildiğini aktararak "Üst düzey bir lider bana 'Bu mahkeme Afrika ve Putin gibi haydutlar için kuruldu' dedi" tecrübesini paylaştı.

Nitekim Netanyahu, 'yakalama emri halinde uluslararası seyahatle ilgili endişe duyup duymayacağı' sorulduğunda, "Statümüz konusunda hiç endişelenmiyorum. Savcının kendi statüsü konusunda endişelenmesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü UCM'yi gerçekten parya kuruma dönüştürüyor. İnsanlar artık ciddiye almayacak" yanıtını verdi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar