Netflix'in kurucu ortağı ve CEO'su Reed Hastings istifa etti

Netflix'in kurucu ortağı ve CEO'su Reed Hastings istifa etti
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyanın en büyük medya ve yapım şirketlerinden biri olan Netflix'in kurucu ortağı ve CEO'su Reed Hastings görevi bıraktığını açıkladı. Hastings, "İlk 25 yılımızdan çok gurur duyuyorum ve gelecek 25 yıl için de çok heyecanlıyım" dedi.

Artı Gerçek - Netflix'in kurucu ortağı ve CEO'su Reed Hastings, 25 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etme kararı aldığını duyurdu. 62 yaşındaki Hastings bloguna istifasıyla ilgili yazdığı bir yazıda, "Son yıllarda yönetimi giderek daha fazla yönlendiriyordum ve şimdi görevimi bırakmak için doğru zaman geldi" dedi. Netflix'in kurucu ortağı, "Yönetim kurulunun devir teslim sürecini yıllardır planladığını" belirtti. "Kurucuların bile gelişmesi gerektiğinin" altını çizen Reed Hastings,"İlk 25 yılımızdan çok gurur duyuyorum ve gelecek 25 yıl için de çok heyecanlıyım" dedi.

1997'de postayla DVD hizmeti sunan bir şirket olarak kurulan ve aradan geçen 25 yılda dünyanın en büyük medya ve prodüksiyon şirketlerinden biri hâline gelen Netflix'te Hastings'in istifasının ardından Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Greg Peters ve 2020'de Hastings ile birlikte eş başkanlığa terfi eden Ted Sarandos CEO'luğa terfi etti.

'HAYIRSEVERLİĞE DAHA FAZLA ZAMAN AYIRACAĞIM'

Hastings, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in geçmişteki örneklerini izleyerek yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüreceği belirtildi. Milyarder kurucu, "hayırseverliğe daha fazla zaman ayırmayı" planladığını ancak "Netflix hissesinin iyi durumda olmasına odaklanmaya devam edeceğini" söyledi.

SON ÇEYREKTE BEKLENTİLERİ İKİYE KATLADI

Pandemiden sonra zor günler geçiren Netflix, milyonlarca abone kaybettikten sonra ücretli üyelik sisteminde değişikliğe gitmiş ve reklamlı abonelik gibi yeni üyelik türleri sunmuştu. Dün paylaşılan son çeyrek verilerinde ise beklentilerin üzerinde bir performans sergileyen Netflix, 4 milyon abone beklentisini neredeyse ikiye katlayarak 7 milyon yedi yüz abone kazanmıştı. Netflix hisseleri ise mesai sonrası işlemlerde yüzde 6'dan fazla arttı. Uzmanlar bu verilerde, 'Harry & Meghan' belgesel dizisi gibi dünya gündemine oturan yapımların payı olduğunu belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar