New York Times’tan dikkat çeken Erdoğan yazısı, ‘geri adım atarak diplomatik fırtınayı önlemiş oldu'

New York Times’tan dikkat çeken Erdoğan yazısı, ‘geri adım atarak diplomatik fırtınayı önlemiş oldu'
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ekim 2021 12:30
A+ A-
Amerikan New York Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 ülkenin büyükelçilerine yönelik “istenmeyen kişi” açıklamasını değerlendirdiği haberinde 'geri adım attı' ifadeler kullandı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısını ve gündemdeki "istenmeyen kişi" konularını değerlendirdi.

"Erdoğan geri adım attı" başlıklı bir haberde Osman Kavala için ‘serbest bırakın’ çağrısında bulunan büyükelçiler hakkında ‘talimat verdim’ diyen Erdoğan’ın, toplantı sonrasındaki açıklamalarında ise ‘istenmeyen kişi’ ilanına değinmediği belirtildi.

Medya Radar'da yer alan habere göre söz konusu çıkışın Türkiye ekonomisini ve NATO ilişkilerinin ciddi bir şekilde riske attığı belirtilirken, "Erdoğan persona non grata çıkışı konusunda geri adım atarak olası bir diplomatik fırtınayı önlemiş oldu" ifadeleri yer aldı.

Öte yandan haberde diplomat ve yorumcuların hükümeti olası bir diplomatik krize karşı uyardığı da hatırlatıldı.

Haberde ayrıca, diplomasinin Türkiye’yi büyük bir krizin eşiğinden kurtardığını belirterek, "80 milyonluk ülkede çoğu kişi yeni bir diplomatik ve ekonomik krizin eşiğine gelmekten korktu" ifadelerine de yer verildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar