Newsweek: Putin, Türkiye'deki seçimleri kazandı

Newsweek: Putin, Türkiye'deki seçimleri kazandı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin olmayan ikinci tur sonuçları dış basında da yorumlanmaya başlandı. ABD'de yayımlanan Newsweek dergisi, 'Putin, Türkiye'deki seçimleri kazandı' başlığıyla değerlendirdiği bir makaleye yer verdi.

Artı Gerçek - ABD'de yayımlanan Newsweek dergisi cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminin kesin olmayan sonuçlarını 'Putin, Türkiye'deki seçimleri kazandı' başlığıyla değerlendirdiği bir makaleye yer verdi. Makalede, "Erdoğan'ın zaferi, geçen şubat ayında başlayan Ukrayna savaşının ardından birçok dünya lideriyle ilişkileri gerginleşen Putin için iyi bir haber olarak değerlendiriliyor" yorumu yapıldı.

'SEÇİM SİSTEMİNİN ADİL OLUP OLMADIĞIYLA İLGİLİ SORU İŞARETLERİ VAR'

Andrew Stanton imzalı makalede, "Türkiye'nin seçimi her ne kadar yüksek seçmen katılımıyla belirlense de seçim sisteminin adil olup olmadığına ilişkin soruları da beraberinde getirdi" ifadelerine yer verildi. Makalede, "Kesin olmayan sonuçlara göre Erdoğan'ın yarışı önde bitirmesinin Ankara-Moskova hattında statükonun devamı anlamına geleceğine" vurgu yapıldı. Erdoğan'ın Rusya ile yakın diplomatik ilişkileri sürdürürken Ukrayna'ya da destek vererek ince bir çizgi üzerinde yürüdüğüne değinilen makalede, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO'ya katılımını veto ettiği hatırlatılarak "Türkiye'nin NATO içindeki tutumu Rusya'nın çıkarlarıyla örtüşmekte" yorumu yapıldı.

KILIÇDAROĞLU RUSYA'YI SEÇİMLERE MÜDAHALEYLE SUÇLAMIŞTI

Kılıçdaroğlu'nun seçime giden süreçte Rusya'ya karşı tavrını sertleştirdiğini aktaran Newsweek, ikinci tur seçimlerinden önce Erdoğan'ın CNN'e "Batı'nın yaptığı gibi Rusya'ya yaptırım uygulayacağımız bir noktada değiliz. Batı'nın yaptırımlarına bağlı değiliz" dediğini vurguladı. Dergi, seçime giden süreçte "Batı ile güçlü ilişkiler kurmayı hedefleyen" Kılıçdaroğlu'nun, Moskova'yı seçimlere müdahale etmeye çalışmakla suçladığını da hatırlattı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar