Nijerya'da ordunun SİHA katliamı: Ölü sayısı 120'yi geçti

Nijerya'da ordunun SİHA katliamı: Ölü sayısı 120'yi geçti
Nijerya Hava Kuvvetleri, ülkenin kuzeyindeki bir köyü "yanlışlıkla" vurdu. SİHA saldırısında çoğu kadın ve çocuk en az 120 kişi öldü. Görgü tanıkları, iki ayrı bombardıman gerçekleştiğini anlattı.

Artı Gerçek - Nijerya Hava Kuvvetleri'nin (NAF) 3 Aralık günü 'yanlışlıkla' bombaladığını savunduğu Müslüman köyü Tudun Biri'de ölenlerin sayısı artıyor. Uluslararası Af Örgütü Nijerya Direktörü Sanusi İsa, Kaduna eyaletindeki köyde yaptıkları incelemede, 120'den fazla kişinin öldüğünü tespit ettiklerini açıkladı.

'YARIM SAAT ARAYLA İKİ SALDIRI DÜZENLENDİ'

Nijerya basını hava kuvvetlerinin köyde iki kez İHA saldırısı düzenlediği öne sürerken, görgü tanıkları da iki saldırıdan söz etti. Reuters'a konuşan tanıklar, ilk olarak yerel saatle 21:00 civarında bir güçlü bir patlama sesi duyup olay yerinden uzaklaştıklarını, bunun bir bomba olduğunu anlayıp yaralılara yardım etmeye ve ölüleri almaya gidenlerin, yaklaşık 30 dakika sonra ikinci bir saldırı ile öldüğünü anlatı.

'CESET PARÇALARI ÇATILARA VE AĞAÇLARA DAĞILMIŞTI'

Tanıklardan Musa Shehu, saldırıda eşlerinin öldüğünü ve en küçük kızının yaralanarak hastaneye kaldırıldığını söylerken, "Çoğu çocuklara ait olan ceset parçalara evlerin çatılarına ve ağaçların dallarına dağılmıştı. Onlar boş buğday çuvallarına koyduk ve çok hasar görmemiş cesetlerle birlikte gömdük" dedi. Saldırıdan kurtulan Shehu Bala ise dört farklı köyden biraraya gelen mağdurların, sorularının yanıtlanmasını istediğini söyledi: "97 ceset saydık. Birçoğu kadın ve çocuktu. Hayatta kalan çocuklardan bazıları, hala emzirilme döneminde. Korkunç bir deneyimdi."

'HAREKETLERİ YANLIŞ ANALİZ EDİLDİ'

Saldırını ardından Kaduna Eyaleti İç Güvenlik ve İçişleri Komiseri Samuel Aruwan, "NAF'ın eyalette teröristlere karşı rutin operasyon sırasında köyü yanlışlıkla bombaladığını" savunmuş, Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu da kapsamlı soruşturma talimatı vermişti.

Nijerya ordu sözcüsü Tuğgeneral Onyema Nwachukwu ise "hava devriyesi gerçekleştiren askerlerin, gördükleri bir grup kişinin hareketini yanlış analiz ettiğini ve yanlış yorumladığını, bu kişileri eşkıya zannettiğini" savunmuştu.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI KÖYE GİDİP ÖZÜR DİLEDİ

Katliamın yaşandığı köyü ziyaret eden Nijerya Kara Kuvvetleri Komutanı Taoreed Lagbaja özür diledi. Lagbaja, NAF'ın İHA saldırısını "talihsiz bir olay" diye nitelerken, askeri operasyonlar sırasında böyle bir olayın tekrarlanmaması için önlem alınacağı sözü verdi.

EN AZ 66 YARALI VAR

Saldırı, Nijeryalı Müslümanların 3 Aralık akşamı bir bayram vesilesiyle düzenlenen mevlit için toplandığı sırada meydana gelmişti. Başkent Abuja'ya sadece 163 kilometre mesafede bulunan köyde, NAF'a ait bir İHA'nın bombardımanı sonucu çoğu kadın ve çocuklardan oluşan onlarca kişi ölmüştü. Resmi ölü sayısı 85 olarak açıklanmış, 66'dan fazla kişi de yaralanmıştı.

Nijerya, son zamanlarda ülkenin farklı bölgelerinde silahlı çetelerin yanı sıra Boko Haram ve ISWAP'ın saldırılarıyla karşı karşıya. Ordunun hava saldırıları ile düzenlediği operasyonlar ise, Kaduna'nun da aralarında bulunduğu kuzey eyaletlerine yoğunlaşıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar