Nijerya'da son 10 yılın en büyük sel felaketi: 600'den fazla kişi öldü

Nijerya'da son 10 yılın en büyük sel felaketi: 600'den fazla kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Nijerya, tarihinin en büyük sel felaketlerinden biriyle mücadele ediyor. 1.4 milyon insanın evlerini terk ettiği ülkede, tarım alanlarının sular altında kalması sebebiyle gıda kıtlığı oluşmasından endişe ediliyor.

Artı Gerçek - Nijerya tarihinin en büyük sel felaketlerinden biriyle mücadele ediyor.

Ülkede haziran ayından beri süren şiddetli yağış ve beraberindeki seller nedeniyle 1.4 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Ülkedeki 36 eyaletin 33'ünde etkili olan sel felaketleri sebebiyle şimdiye kadar 603 kişinin öldüğü, 2 milyondan fazla kişinin de olumsuz etkilendiği açıklandı. Seller 200 binden fazla evi de kullanılamaz hale getirdi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari yaptığı açıklamada barajların taşma olasılığına dikkat çekerken, eyalet yönetimlerinden kurtarma çalışmalarına hız vermelerini istedi.

Nijerya İnsani İşler Bakanı Sadiya Umar Faruk ise dün yaptığı açıklamada, "yeterli hazırlığı yapmamaları" sebebiyle eyalet yönetimlerini eleştirirken, 110 bin hektarlık tarım alanının sular altında kalması ülkede gıda kıtlığı endişesi yarattı.

Devlet Başkanı Buhari bu nedenle, ülkenin stratejik gıda rezervinden 12 bin ton gıda malzemesinin selden etkilenen bölgelere sevk edilmesi için emir verdiğini açıkladı.

Kıta genelinde yağmur mevsimi haziran ayında başlarken Birleşmiş Milletler raporlarına göre, Nijerya'da küresel iklim krizinin de etkisiyle, önümüzdeki yıllarda daha sık ve yıkıcı ölçekte sel felaketi yaşanması bekleniyor.

Ülkede sel baskınlarının kasım ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar