Nikaragua, Hollanda ile diplomatik ilişkilerini kesti

Nikaragua, Hollanda ile diplomatik ilişkilerini kesti
Yayınlanma:
A+ A-
Orta Amerika ülkesi Nikaragua, Hollanda ile diplomatik ilişkilerini kesti.

Artı Gerçek- Nikaragua Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin Hollanda ile diplomatik ilişkilerini kestiği bildirildi.

Açıklamada, Hollanda'nın " Nikaragua içişlerine tekrar eden karışmaları, müdahaleci ve yeni sömürgeci duruşu" nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Hollanda'nın ülkenin içişlerine "müdahalesini" kınayan Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega da dün Hollanda ile ilişkileri sürdürmek istemediğini söylemişti.

Ortega, Hollanda'nın Orta Amerika Büyükelçisi Christine Pirenne'nin yıllar önce inşa etmeye söz verdikleri bir hastaneyi artık finanse etmeyeceklerini bildirmesinin ardından, "Büyükelçi, Nikaragualılarla sanki Nikaragua bir Hollanda kolonisiymiş gibi konuşmaya geldi." ifadelerini kullanmıştı.

Hollanda Dışişleri ise Nikaragua'nın kararını kınadığını duyurdu.

AFP'ye konuşan Dışişleri sözcüsü "Nikaragua'nın demokrasi ve insan haklarıyla ilgili kritik bir mesaja bu orantısız şekilde yanıt vermeyi seçmesi üzücü" dedi.

ABD BÜYÜKELÇİSİNİN DE ÜLKEYE GİRİŞİ DE ENGELLENDİ

Bu karardan birkaç saat önce de ABD'nin yeni Nikaragua Büyükelçisi Hugo Rodriguez 'istenmeyen kişi' ilan edildi ve ülkeye girişi engellendi.

Nikaragua, Temmuz ayında Rodriguez'in bu göreve gelmesine ABD Senatosu'ndaki "saygısız açıklamaları" nedeniyle karşı çıktığını açıklamıştı.

Rodriguez, Nikaragua'daki Ortega hükümetini "diktatörlük" diye tanımlamıştı.

(DIŞ HABERLER)