Nobel ödüllü Nergis Muhammedi açlık grevine başladı

Nobel ödüllü Nergis Muhammedi açlık grevine başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Ailesi, Nobel Barış Ödüllü aktivist Nergiz Muhammedi’nin tutulduğu Evin cezaevinde açlık grevine başladığını duyurdu.

Artı Gerçek - İran’da Evin cezaevinde tutulan Nobel Barış Ödüllü aktivist Nergis Muhammedi açlık grevine başladı. Muhammedi’nin ailesi yaptığı açıklamada, “Nergis Muhammedi ailesine birkaç saat önce açlık grevine başladığını bildirdi. Sağlığı konusunda endişeliyiz. Sevgili Nergis’imizin başına gelebilecek her şeyden İslam Cumhuriyeti sorumludur” dedi.

Rojnews’te yer alan haberde Muhammedi’nin tutuklulara yeterli bakımın sağlanmamasını ve kadınların peçe takma zorunluluğunu protesto ettiği belirtildi.

HASTANEYE GÖTÜRÜLMEMİŞTİ

Muhammedi başörtüsü takmadığı için cezaevi yetkilileri tarafından hastaneye götürülmemişti. Ailesi 1 Kasım akşamı Instagram’da yayınladıkları açıklamada “cezaevi müdürü, üst makamlardan gelen emirler doğrultusunda, başörtüsü olmadan Nergis Muhammedi’nin kalp hastanesine gönderilmesinin yasak olduğunu ve naklinin ikinci kez iptal edildiğini” duyurmuştu. Aile, 51 yaşındaki Nergis Muhammedi’nin kalp ve akciğer sorunlarının acil bakım gerektirdiğini kaydederken “tıbbi tedavi için bile ‘zorla başörtüsü’ takmayarak hayatını riske atmaya hazır” açıklamasında bulunmuştu.

2021’DEN BU YANA TUTUKLU

13 kez tutuklanan, beş kez toplam 31 yıl hapis ve 154 kırbaç cezasına çarptırılan ve 2021’den bu yana tekrar tutuklanan Nergis Muhammedi, İran’daki “Jin, jiyan, azadî” ayaklanmasının öne çıkan yüzlerinden biri oldu. Nobel Komitesi 6 Ekim’de kendisine prestijli barış ödülünü vererek “İran’da kadınlara yönelik baskıya karşı mücadelesini, herkes için insan hakları ve özgürlüğü teşvik etme çabasını” övmüştü.

‘ZAFER KOLAY DEĞİL AMA KESİN’

İranlı kadın hakları aktivisti Narges Muhammedi, Tahran’daki hücresinden gönderdiği mesajında “Zafer kolay değil ama kesin” demişti. Kızı Kiana Rahmani tarafından Fransızca olarak okunan bu mesaj, kasım başında Nobel’in resmi internet sitesinde yayınlanmıştı. (MA)

Öne Çıkanlar