Nobel Tıp Ödülü sahibini buldu: Ödül, insan evrimindeki keşiflere gitti

Nobel Tıp Ödülü sahibini buldu: Ödül, insan evrimindeki keşiflere gitti
2022 Nobel Tıp Ödülü, insan evrimine dair yaptığı keşifler nedeniyle İsveçli biyolog ve genetikçi Svante Pääbo'ya verildi.

Artı Gerçek - 2022 Nobel Tıp Ödülü, insanlığın evrimi hakkında yaptığı keşifler nedeniyle İsveçli bilim insanı Svante Pääbo'ya verildi.

67 yaşındaki bilim insanına ödülün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 16,5 milyon Türk Lirası) verildi.

Nobel Komitesi yaptığı açıklamada Pääbo'nun modern insanın (Homo Sapiens) uzak kuzenlerinden Neanderthal'lerin genetik kodunu çözerek imkansız görünen bir görevi başardığı vurgulandı.

Profesör Pääbo'nun aynı zamanda Homo Sapiens'in daha önce bilinmeyen bir akrabası olan Denisovan insanının keşfinde önemli rol oynayarak insanlığın genetik tarihinin aynı zamanda da insanlığın dünyaya nasıl dağıldığı konusundaki diğer keşiflere yardım ettiğinin altı çizildi.

Nobel jürisi Almanya'daki Max Planck Enstitüsü'nde bulunan Evrimsel Antropoloji departmanının direktörü olan Pääbo, Neanderthaller'den 70 bin yıl önce Afrika'dan çıkan Homo Sapienslere gen aktarımı yapıldığını keşfetmişti.

Çoğunlukla Batı Asya ve Avrupa'da yaşamış olan ve şu anda soyları tükenmiş bulunan Neanderthaller'in genleri modern insanın DNA'sının yüzde 1'i ile yüzde 4'ünü oluşturuyor.

Nobel jürisi açıklamasında "Günümüz insanına olan bu antik gen akışının bugün de fizyolojik geçerliliği bulunuyor. Bağışıklık sistemimizin enfeksiyonlara nasıl tepki verdiği buna bir örnek." dendi.

40 BİN YILLIK KEMİKTEN UZAK AKRABAMIZ KEŞFEDİLDİ

Pääbo ayrıca 2008 yılında Sibirya'daki Denisova mağarAsında bulunan 40 bin yıllık bir parmak kemiğinden ilk kez DNA sekanslaması yapmayı başarmış ve daha önce bilinmeyen bir insansı olan Denisovan insanı bu şekilde keşfedilmişti.

Yapılan araştırmalar Homo Sapiens'in Neanderthallerin yanı sıra Denisovan insanları ile de çiftleştiğini ortaya koymuştu.

Şu anda Güneydoğu Asya'nın bazı bölgelerinde yaşayanların DNA'sının yüzde 6'ya varan oranlarda Denisovan insanlarından geldiği belirtiliyor.

NOBEL ÖDÜLLERİ BU HAFTA VERİLECEK

2022 Nobel ödülleri bu hafta bir bir sahiplerini bulacak. Nobel Edebiyat Ödülü perşembe günü, Nobel Barış Ödülü de cuma günü sahibini bulacak. Nobel Ekonomi Ödülü'nün kazananı ise 10 Ekim Pazartesi günü duyurulacak.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar