NYT: Erdoğan 2028'de görevi bırakacak mı?

NYT: Erdoğan 2028'de görevi bırakacak mı?
Yayınlanma:
A+ A-
Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı geçici sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu değerlendiren New York Times gazetesi 'Erdoğan 2028'de görevi bırakacak mı?' başlıklı bir yazı yayımladı. Gazete, seçimlerin hukuki boyutunu ele aldı.

Artı Gerçek - İkinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre Erdoğan'ın yarışı önde tamamladığının açıklanması uluslararası basında da geniş yankı buldu. ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), 'Erdoğan 2028'de görevi bırakacak mı?' başlıklı yazıda, "Türkiye toplumunda derin izler bırakan ve ülkenin dış politikasını kişiselleştiren Erdoğan 2028'de gider mi?" diye sordu.

'ANAYASAYA GÖRE İKİ DÖNEMİ DOLAN CUMHURBAŞKANI OLAMIYOR'

Türkiye'deki hukukçulara göre bu sorunun yanıtının karmaşık olduğunu aktaran NYT, birçok muhalifin iki dönemini tamamlayan Erdoğan'ın anayasaya göre yeniden aday olamayacağını dile getirmesine rağmen yüksek Seçim Kurulu'nun Erdoğan'ın adaylığına izin verdiğini hatırlattı.

Bu durumun yarattığı belirsizliğe dikkat çeken gazete, anayasada bir cumhurbaşkanının ikinci dönemi sona ermeden önce parlamentonun beşte üçünün yeni seçimler için oy kullanması durumunda, "bir kez daha aday olabileceğini" belirttiğine yer verdi. NYT, Erdoğan'ın bunu sağlaması hâlinde 2033'e kadar cumhurbaşkanı olabileceği yorumunu yaptı.

'YENİDEN BAŞBAKAN OLABİLİR'

İkinci tur seçimlerinden önce Erdoğan'ın ABD'nin önde gelen haber kanallarından CNN'e "2028'den sonra aday olmayı düşünmediğini" söylediğini hatırlattı. "Ancak yine de birçok Türk, bu kadar uzun süredir gücü elinde tutan birinin geri adım attığını hayal etmekte zorlanıyor ve siyasetteki etkisinin süreceğine inanıyor" diye yazan gazete, Erdoğan'ın yeniden AKP'nin başına geçerek siyasetteki nüfuzunu sürdürmek veya ülkeyi yeniden parlamenter sisteme döndürerek yeniden başbakan olmak gibi seçenekleri masaya getirebileceğini yazdı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar