NYT'ye konuşan ABD'li yetkililer: İran'daki İHA saldırısını Mossad yaptı

NYT'ye konuşan ABD'li yetkililer: İran'daki İHA saldırısını Mossad yaptı
ABD basını dün İran'ın orta bölgesinde yer alan İsfahan kentinde savunma bakanlığına ait tesise yönelik saldırının arkasında İsrail'in olduğunu söyledi. New York Times istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde saldırıyı Mossad'ın yaptığını yazdı.

Artı Gerçek - ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'a (NYT) konuşan üst düzey istihbarat yetkilileri cumartesi günü İran'ın İsfahan kentindeki mühimmat üretimi yapan fabrikaya yapılan İHA saldırısının arkasında İsrail Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın (Mossad) bulunduğunu öne sürdü. Gazete saldırının amacının ve tesiste ne kadar zarar oluştuğunun bilinmediğini ancak İsfahan'ın önemli bir füze üretim, araştırma ve geliştirme merkezi olduğunu vurguladı. İranlı yetkililer saldırı sonucu ölen ya da yaralanan olmadığını açıklamıştı.

İran Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında "Cumartesi akşamı 23.30 'da bakanlığa ait bir tesise Mikro İnsansız Hava Araçları'yla başarısız bir saldırı oldu" ifadeleri kullanılmış, bu İHA'lardan birinin vurularak düşürüldüğü, diğer ikisinin de hava savunma sistemlerinin müdahalesi sonucu patlayarak tesisin çatısına zarar verdiği duyurulmuştu. İsrail'den saldırıyla ilgili bir doğrulama ya da yalanlama gelmemişti.

'İSRAİL'İN KENDİ GÜVENLİK ENDİŞELERİ'

Daha önce ABD açık şekilde İran'ın Rusya'ya Ukrayna savaşında kullanması amacıyla İHA sağladığını duyurmuştu. Ancak gazeteye konuşan kaynaklar İsrail'in saldırıyı "kendi güvenlik endişeleri" nedeniyle yaptıklarını ve saldırının Rusya'ya yapılan füze ihracatı nedeniyle olmadığını değerlendirdiklerini söyledi. Gazete ABD'li yetkililerin pazar sabahı hızla ABD'nin saldırıda sorumluluğu olmadığını açıkladığını vurguladı.ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder saldırıda ABD'nin rol oynamadığını açıklamış ancak ayrıntılı bir açıklama yapmamıştı. İsrail daha önce benzer saldırılarda ABD'ye önceden bilgi vermişti ancak son olayda böyle bir bilginin ABD'ye verilip verilmediği belli değil.

NYT'nin yanı sıra ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesine konuşan adı açıklanmayan ABD'li yetkililer de saldırının arkasında İsrail olduğunu söyledi. Ancak bu haberde Mossad'ın adı geçmedi.

SALDIRI BLINKEN'IN İSRAİL ZİYARETİ ÖNCESİNDE GELDİ

Saldırı ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın İsrail ziyareti öncesinde geldi. NYT haberinde geçen hafta CIA Direktörü William Burns'ün İsrail'i ziyaret ettiğini ancak o görüşmelerde İsfahan konusunun önceden ele alınıp alınmadığının belirsiz olduğunu belitti.

ABDULLAHİYAN: KORKAKÇA SALDIRI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan pazar günü Tahran'daki basın toplantısında askeri tesise saldırıyı "korkakça" diye niteledi. Abdullahiyan saldırının İran'ın "barışçıl nükleer programını engelleyemeyeceğini" de söyledi. Saldırı doğrulanırsa bu İsrail'de Başbakan Netanyahu'nun ağırı sağcı ortaklarıyla birlikte oluşturduğu yeni koalisyon hükümetinin greve gelmesinin ardından İran'daki ilk saldırısı olarak kayda geçecek. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar