Odessa'nın tarihi merkezi, UNESCO Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne alındı

Odessa'nın tarihi merkezi, UNESCO Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Odessa'nın merkezi, UNESCO Dünya Mirası ve Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Ukrayna lideri Zelenskiy kararı memnuniyetle karşılarken, Rusya Dışişleri "Şehrin zengin tarihine yönelik tek tehdit milliyetçi rejimden kaynaklanıyor" dedi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Ukrayna'nın liman kenti Odessa'nın tarihi merkezini, UNESCO Dünya Mirası ve Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne aldı.

"Karadeniz'in İncisi" olarak bilinen kent Rusya'nın geçen sene 24 Şubat'ta başlattığı savaş sırasında birden fazla kez bombalandı. Kent sakinleri şehirdeki anıtları ve tarihi binaları kum torbalarıyla korumaya almıştı.

UNESCO kararında kentin "olağanüstü evrensel değeri" olduğunu belirtirken, UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, sosyal medya hesabından Odessa'nın tarihi merkezinin Dünya Mirası Listesi'ne alınmasına ilişkin tweeti alıntılayarak, Odessa'yı "sinemaya, edebiyata ve sanata damgasını vurmuş, özgür bir şehir, bir dünya şehri, efsanevi bir liman" olarak nitelendirdi.

TALEP GELMESİ HALİNDE KORUMA AMACIYLA TEKNİK VE FİNANSAL YARDIM YAPILABİLECEK

Azoulay kararın aynı zamanda Rusya da dahil olmak üzere tüm sözleşme üyelerinin Dünya Mirası alanına "kasıtlı yıkım getirmeme" yükümlülüğü olacağı anlamına geldiğini söyledi. Tarihi merkezin Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla birlikte UNESCO, Ukraynalı yetkililerin talep etmesi halinde kente "mülklerin korunmasını sağlamak ve gerekirse rehabilitasyonuna yardımcı olmak için teknik ve finansal destek" sağlayabilecek.

RUSYA DIŞİŞLERİ: TEK TEHDİT UKRAYNA'NIN MİLLİYETÇİ REJİMİNDEN

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy kararı memnuniyetle karşılayarak "İncimizi Rus işgalcilerin saldırılarından korumaya yardımcı olan ortaklara minnettarım" dedi. Ukrayna'yı UNESCO'ya "yetersiz bir başvuru dosyası sunmakla" suçlayan ve "UNESCO'daki oylamanın Batı'nın baskısı altında usul kurallarının hiçe sayılarak" yapıldığını iddia eden Rusya Dışişleri Bakanlığı ise açıklamasında Odessa'nın mirasını kutlama ve koruma kararına itiraz etmediklerini söyledi.

Açıklamada, "Ancak, şehrin zengin tarihine yönelik tek tehdidin, Odessa'nın kurucuları ve savunucularına ait anıtları yıkan Ukrayna'nın milliyetçi rejiminden kaynaklandığının açıklığa kavuşturulmasını gerektiriyor" denildi. Kentte Rus İmparatoriçesi Büyük Katerina'ya ait olan anıt geçen yıl şehir yetkililerinin emriyle sökülmüştü. Daha önce Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Saint-Sophia Katedrali ve batıdaki Lviv şehrinin tarihi merkezi de dahil olmak üzere Ukrayna'daki yedi yer daha Unesco'nun Dünya Mirası Listesi'ne eklenmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar