Öğrencilerin yemeğinden kısan eski müdür 192 yıl hapis cezası aldı

Öğrencilerin yemeğinden kısan eski müdür 192 yıl hapis cezası aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Tayland'da öğrencilerin okul yemeğinden kısan ve öğrencilere sadece erişte ve sos veren eski anaokulu müdürü, yolsuzluk suçundan yargılandı. 77 yolsuzluk suçu yöneltilen eski müdür, toplamda 192,5 yıl hapse mahkum edildi.

Artı Gerçek- Tayland Surat Thani kentinin Tha Chana bölgesinde bulunan Ban Tha Mai Anaokulu'nda, öğle yemeğinde öğrencilere sadece pirinç noodle (pirinç eriştesi) ve balık sosu vererek öğle yemeği programıyla ilgili yolsuzluk yaptığı belirlenen okulun eski müdürü Somchao Sitthichen'in yargılanmasına başlandı.

Tayland basınında yer alan haberlere göre; Ceza Mahkemesinde görülen davada 77 yolsuzluk suçlaması yöneltilen Somchao, bu suçların her birinden beşer yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkeme, Somchao'yu toplamda 385 yıl hapis cezasına çarptırdı ancak suçunu itiraf ettiği ve yetkililerle iş birliği yaptığı için sanığın cezasını 192,5 yıla düşürdü.

Somchao'nun işlediği suçların çocukları beslenmekten mahrum bıraktığına, bunun da fiziksel gelişimlerinde uzun süreli etkilerinin olabileceğine dikkati çeken mahkeme, bu gerekçeyle cezayı ertelemedi.

Öte yandan Tayland Ceza Hukuku'na göre ülkedeki hapis cezalarının üst sınırı 50 yıl.

İFŞALARDAN SONRA GÖREVDEN ALINMIŞTI

Haziran 2018'de ortaya çıkan görüntülerde Ban Tha Mai Anaokulu'nda çocuklara sağlıksız gıdalar verildiği ifşa edilmişti. Toplumda infial uyandıran görüntülerle ilgili bir yıl süren soruşturmanın ardından Somchao, görevden alınmıştı.

Somchao, okul tedarik programlarıyla bağlantılı olarak görevi kötüye kullanmaktan da suçlu bulunmuştu. (AA)

Öne Çıkanlar