Öğretmenin boğazını keserek öldüren saldırgan Çeçen bir mülteci

Öğretmenin boğazını keserek öldüren saldırgan Çeçen bir mülteci
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa’nın başkenti Paris’te dün bir öğretmenin boğazını keserek öldüren saldırganın 18 yaşında Moskova doğumlu ve Çeçen olduğu belirtildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te dün bir tarih öğretmeninin boğazını bıçakla keserek öldüren saldırganın 18 yaşında Moskova doğumlu Çeçen bir mülteci olduğu açıklandı.

Paris’in kuzeybatısında Conflans Sainte-Honorine’de bulunan bir okul yakınında dün akşam yaşanan saldırının ardından Fransa Terörle Mücadele Savcılığı, polis tarafından vurularak öldürülen saldırganla ilgili ayrıntıları paylaştı.

AİLESİ DE ŞÜPHELİLER ARASINDA

Polis, Samuel Paty adlı tarih öğretmeninin öldürüldüğü olayla ilgili 9 kişiyi gözaltına almıştı. Savcılık, şüpheliler arasında saldırganın dedesi, anne ve babası ile 17 yaşındaki erkek kardeşinin de olduğunu açıkladı.

Cinayeti araştıran savcı Jean-Francois Ricard, terör soruşturması açıldığını belirtirken, katil zanlısının 10 yıldır Fransa’da ikamet ettiğini ve istihbarat servislerinde herhangi bir kaydının bulunmadığını söyledi.

Ricard, zanlının polis tarafından vurulduktan sonra üzerinde bıçak, harici plastik mermi atan bir hava tabancası bulunduğunu, telefonunda öidürdüğü öğretmenin bir fotoğrafının yer aldığını, öğrencilere öğretmeni sorarken görüldüğünü ve okul müdürünü telefonla birkaç kez tehdit ettiğini aktardı. Savcı ayrıca saldırganın telefonunda cinayeti itiraf niteliğinde bir yazı bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Emniyet yetkilileriyse saldırganın dur ihtarına uymaması sonrası olay yerinden 600 metre uzaklıkta vurulduğunu açıklarken, güvenlik nedeniyle operasyonu yürüten memurların adının şimdilik gizli kalacağını söyledi. (EURONEWS)

Öne Çıkanlar