Öldürülen Filistinli bebeğin annesi adalet istiyor

Öldürülen Filistinli bebeğin annesi adalet istiyor
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail güçlerinin Batı Şeria'da başından vurarak ölümüne yol açtığı iki yaşındaki Filistinli bebek Muhammed'in cenazesi yapıldı. Anne Marva et-Temimi ölen oğlu için adalet çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - İsrail güçlerinin geçen hafta işgal altındaki Batı Şeria’da başından vurarak ölümüne yol açtığı iki yaşındaki Filistinli Muhammed et-Temimi'nin Batı Şeria'da cenazesi yapıldı. Cenazeye katılan onlarca kişiyle birlikte yürüyen anne Marva et-Temimi, çocuğunu son kez kucağına aldı. Temimi "Oğlum için adalet istiyorum. Kocama ve oğluma ateş eden herkesten hesap sorulmasını istiyorum” dedi.

İsrail askerleri, 1 Haziran'da Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimi Neveh Tzuf’a "ateş eden Filistinlileri bulma" gerekçesiyle civardaki Nebi Salih beldesine baskın düzenlemiş, beldeye giriş-çıkışları kapatmıştı. Baskın sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu iki yaşındaki Muhammed başından, babası Heysem Temimi de omzundan yaralanmıştı. Filistinli bebek kaldırıldığı hastanede dün ölmüştü. İsrail ordusu (IDF) olayın ardından "IDF, savaşçı olmayanlara verilen zararlardan dolayı pişmanlık duyuyor ve bu tür olayları önlemek için elinden gelen her şeyi yapmaya kararlıdır" demişti.

filistinli-bebek-cenaze.jpg

ARAP BİRLİĞİ DE ULUSLARARASI SORUŞTURMA ÇAĞRISI YAPTI

Arap Birliği de Muhammed et-Temimi'nin ölümüyle ilgili "uluslararası soruşturma" çağrısında bulundu. Arap Birliği'nin Filistin ve işgal altındaki Arap topraklarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Filistinli bebek Muhammed'e karşı işlediği suçun insanlığa karşı işlenmiş olduğunu belirtti. Bunun uluslararası hukukun, insan hakları ve çocuk haklarına ilişkin sözleşmelerin açık bir ihlali olduğunu vurgulayan Ebu Ali, İsrail güçlerinin 2023 başından beri öldürdüğü çocuk sayısının 28'e ulaştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına Muhammed bebeğin kasten öldürülmesi suçuna ilişkin bağımsız bir uluslararası soruşturma yürütme ve bu suçu işleyenlerden hesap sorma çağrısında bulunan Ebu Ali, "İşgalci makamların sürekli soruşturma ve cezadan kaçıyor olması ve uluslararası sessizlik, İsrail'i suç işlemeye devam etmesi konusunda teşvik ediyor" ifadelerini kullandı. Daha önce Filistin Yönetimi ve Birleşmiş Milletler de bebeğin ölümüyle ilgili soruşturma talep etmişti. Birleşmiş Milletler sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in "konuya ilişkin tam soruşturma yürütülmesi" ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini düşündüğünü aktarmış ve BM'nin çatışmaların çocuklara etkileri üzerine raporunun haziran sonu ya da temmuz başında yayımlanacağını söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar