Orta Doğu'da 'Gazze' mesaisi: 'İsrail'in tepkisi meşru müdafaayı aşarak toplu cezalandırmaya dönüştü'

Orta Doğu'da 'Gazze' mesaisi: 'İsrail'in tepkisi meşru müdafaayı aşarak toplu cezalandırmaya dönüştü'
Gazze'deki insani durum her geçen saat kötüleşirken, bölgede diplomatik temaslar da sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Sisi ile bir araya geldi. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'da Katar Emiri ile görüştü.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'ye yönelik ağır bombardımanı ve askeri yığınağı devam ederken bölgedeki diplomatik temaslar da sürüyor. Resmi temaslar için Katar'da bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi. Abdullahiyan, İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarının devam etmesi durumunda hiç kimsenin "durumun kontrol altına alınacağını ve çatışmaların yayılmayacağını garanti edemeyeceğini" söyledi. Öte yandan, Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi Kahire'de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la görüştü. Sisi, "İsrail'in tepkisi meşru müdafaanın ötesine geçerek toplu cezalandırmaya dönüştü" dedi. Sisi ayrıca, "Gazze'deki durumun kontrol altına alınabilmesini ve çatışmaya başka tarafların müdahil olmamasını umduğunu" belirtti.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI: ABD HERKESİ İTİDALE ÇAĞRIYOR ANCAK KENDİSİ RİAYET ETMİYOR

İran'ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansına göre, Katar Emiri ile bölgedeki son durumu değerlendiren İran Dışişleri Bakanı, ABD'nin herkese itidalli davranmayı tavsiye ettiğini ancak kendisinin buna riayet etmeyerek İsrail’e yönelik kapsamlı desteğini artırdığını vurguladı. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurması gerektiğini ifade eden İranlı Bakan, Beyrut ve Doha'da Hamas'ın üst düzey yetkilileriyle yaptığı görüşmeleri hatırlattı. Abdullahiyan, "Hamas yetkilileri, İslami ve insani açıdan sivil esirler konusuna öncelik verdiklerini, saha koşullarının sağlanması halinde bu konuda gerekli tedbirleri alacaklarını vurguladı" diye konuştu.

EL SANİ: İŞGALCİLER İŞLEDİKLERİ SUÇLARDAN SORUMLUDUR

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani de Gazze'deki insani koşulları endişe verici şeklinde nitelendirerek, “Önceliğimiz Gazze'ye saldırıların durdurulmasıdır ve Filistin'e ilişkin tavrımız değişmeyecektir. İşgalci güçler işledikleri suçlardan sorumludur" ifadelerini kullandı.

Mısır'da Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi başkanlığında gerçekleştirilen Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında Gazze Şeridi'ndeki son durum ele alındı. Mısır Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ahmed Fehmi, Sisi'nin başkanlık ettiği toplantının ardından , ülkesinin Filistin meselesindeki gelişmelerin ve geleceğin ele alınması amacıyla uluslararası bölgesel bir zirveye ev sahipliği yapma davetinde bulunduğunu söyledi.

YERİNDEN ETME POLİTİKASI KINANDI

Fehmi, toplantıda, gerilimin azaltılması ve sivillerin hedef alınmasının durdurulması amacıyla uluslararası ve bölgesel ortaklarla temasların sürdürülmesine, gerekli yardımların ulaştırılması amacıyla uluslararası yardım kuruluşları ve bölgesel örgütlerle iletişimin yoğunlaştırılmasına karar verildiğini aktardı.

"Toplantıda, Filistin meselesinde iki devletli çözüm dışında bir çözümün olmadığı vurgulandı, yerinden etme politikası veya Filistin meselesini komşu ülkeler pahasına tasfiye etme girişimleri reddedilerek kınandı" ifadelerini kullanan Fehmi, Mısır'ın sükuneti sağlamak, gerçek bir barış sürecini başlatmak ve sürdürmek için her türlü çabayı harcamaya hazır olduğunu belirtti.

YARDIMLAR SİNA'DA GİRİŞ İZNİ BEKLİYOR

Öte yandan, güvenlik kaynaklarına göre son günlerde Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Tunus ve Dünya Sağlık Örgütü'nden yardım yüklü sekiz uçak Sina'daki El Ariş havaalanına indi ve 100'den fazla kamyondan oluşan bir konvoy Gazze'ye giriş izni için şehirde bekliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar