Pakistan'ın en tartışmalı liderlerinden Pervez Müşerref 79 yaşında öldü

Pakistan'ın en tartışmalı liderlerinden Pervez Müşerref 79 yaşında öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Pakistan'da 1999 yılında kansız bir darbeyle iktidara el koyan, ABD'nin 'terörle savaş'ta en yakın müttefiklerinden biri olarak insan hakları ihlalleri ile anılan Pervez Müşerref, sürgünde yaşadığı Dubai'de öldü.

Artı Gerçek - Tarihi darbelerle dolu Pakistan'ın en tartışmalı asker ve siyasi figürlerinden biri olan eski genelkurmay başkanı ve cumhurbaşkanı Pervez Müşerref öldü. Uzun zamandır sürgünde yaşayan Müşerref'in, uzun bir hastalık sürecinden sonra Dubai'de tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında öldüğü açıklandı.

BUSH'UN EN YAKIN MÜTTEFİKLERİNDEN BİRİYDİ

Müşerref 1999 yılında, Navaz Şerif'in hükümetini kansız bir darbe ile devirerek iktidara gelmiş ve 2001-2008 arasında ülkeyi yönetmişti. Parlamentoda azledilmekten kaçınmak için istifa ettiği 2008'e dek, dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un 11 Eylül saldırıları sonrasındaki 'terörle savaş' politikasındaki en kilit müttefiklerinden biri olmuştu. Müşerref'in iktidarı, özellikle de son yıllarında baskı ve yaygın insan hakları ihlalleriyle anıldı.

1998'de dönemin Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tarafından orgeneralliğe terfi ettirilen Pervez Müşerref, 1999'da Şerif yurt dışındayken askeri darbe ile iktidara el koydu. İlerleyen süreçte sıkı yönetim ilan etmesi, yüksek mahkeme başkanını görevden alarak yargıyla savaşa tutuşması, kitlesel protestolarda insan hakları eylemcilerinin ve avukatların gözaltına alınması nedeniyle tepki çekti.

AZİL SÜRECİ BAŞLAYINCA İSTİFA ETTİ

2007'ye gelindiğinde ise görev süresinin uzatılması isteğine karşı çıkılmasının ardından anayasayı askıya almış ve olağanüstü hâl ilan etmişti. Müşerref, 2008'de azledilmesi için meclise sunulan tasarının ardından istifa etti; kendi isteğiyle Dubai ve Londra'da sürgün hayatı yaşamaya başladı.

BENAZİR BUTTO SUİKASTİNDE İHMALLE SUÇLANDI

Müşerref 2007'deki yargı sürecinde, kendisine bağlı birliklerce Anayasa Mahkemesi'nin basılması ve 60'a yakın yargı mensubunun tutuklanması, anayasaya aykırı biçimde OHAL ilan edilmesi ve eski başbakanlardan Benazir Butto'nun öldürülmesinde ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılandı. Müşerref "Taliban'ın Benazir Butto'yu öldüreceğine" dair istihbarat almasına rağmen gerekli tedbirleri almamakla itham edildi.

2013'TEN BU YANA SİYASİ YASAKLIYDI

Mart 2013'te ülkeye dönerek genel seçimlere girmeye kalkışsa da, adaylığı mahkeme tarafından kabul edilmesi. Hakkında ihanet suçlamasıyla peş peşe davalar açıldı. 19 Nisan 2013'te tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. Yüksek Mahkeme, Pervez Müşerref'i iktidarda olduğu esnada iki defa anayasayı askıya aldığı gerekçesiyle siyasetten ömür boyu men etti.

2016'da tıbbi gerekçelerle yeniden ülke dışına çıkmasına izin verilirken, 2019'da, gıyabında anayasayı askıya almak ve sıkıyönetim ilan etmek suçlamasıyla, ihanetten idam cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra tersine çevrildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar