Pakistan Talibanı'ndan intihar saldırısı: Üç ölü, 28 yaralı

Pakistan Talibanı'ndan intihar saldırısı: Üç ölü, 28 yaralı
Pakistan'ın Ketta şehrinde aşılama ekiplerine koruma sağlayan polislere intihar saldırı düzenlendi. Saldırıda bir çocuk en az üç kişi öldü, 28 kişi yaralandı. Saldırıyı hükümetle ateşkesi yeni sonlandıran Pakistan Talibanı üstlendi.

Artı Gerçek - Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinin yönetim merkezi Ketta kentinde devriye gezen polislere intihar saldırısı düzenlendi.

Polis yetkililerinden yapılan açıklamaya göre saldırıda en az üç kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

Polis yetkilisi Abdül Hak "Bombalı saldırı, devriye gezen polisleri hedef aldı. 15'i polis 30'dan fazla kişi yaralandı. Bir polis, bir kadın ve bir çocuk öldü" dedi.

Hak ayrıca hedef alınan polislerin bölgede çocuk felci aşısı kampanyası yapan sağlık görevlilerini koruduğunu da söyledi.

PAKİSAN TALİBANI SALDIRIYI ÜSTLENDİ

Saldırıyı Pakistan Talibanı (Tehrik-i Taliban Pakistan -TTP) örgütü üstlendi.

Saldırı örgütün bu hafta hükümetle haziran ayında vardığı kırılgan ateşkes anlaşmasını sonlandırmasının ardından geldi.

TTP ateşkesi sonlandırdığı açıklamasında üyelerine Pakistan genelinde saldırılara geri dönmeleri çağrısı yapmıştı.

Daha önce de Pakistan'daki selefi gruplar "Batı'nın komplosu ve casusluk girişimi" olduğunu savundukları aşılama kampanyalarına tepki gösterip aşılama ekiplerine sıklıkla saldırılar düzenlemişti.

Aşılama ekiplerine yönelik şiddet 2011 yılında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i ülkede yaptığı operasyonda öldürmeden önce bilgi toplamak için sahte aşılama kampanyası yapmasıyla alevlenmişti.

O dönemden bu yana aralıklarla da olsa aşı ekiplerine saldırılar devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar