Papa Francis'den Ezidilere yardım sözü

Papa Francis'den Ezidilere yardım sözü
Yayınlanma:
A+ A-
Ezidilerin lideri Mir Hazım Tahsin Beg Vatikan'ın resmi daveti üzerine Papa Francis ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Papa, "Şengal'deki sorunların çözümü için Irak hükümetine baskı yapılması için çalışma" sözü verdi.

Artı Gerçek - Ezidi Miri Hazım Tahsin Beg ve beraberindeki heyet Vatikan'da Papa Francis ile bir görüşme gerçekleştirdi. Vatikan'ın resmi daveti üzerine gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin Mir Hazım Tahsin Beg, "Önemli bir görüşmeydi, bizi oldukça sıcak karşıladılar. Ezidilerin, Şengal’in ve Kürdistan’ın durumunu ele aldık" ifadelerini kullandı.

PAPA FRANCIS: SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Görüşmede Şengal'deki siyasi anlaşmazlıkların çözümü, kayıp 3 bin Ezidi kadın ve çocuğun akıbeti ve ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ezidi Kürtlerin geriye dönmesiyle ilgili olarak görüş alışverişinde bulunuldu.

Mir Hazım Beg, Papa'nın kendisine "Sorunların çözümü için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Şengal'deki sorunların çözümü için uluslararası toplumun Irak hükümetine baskı yapmasını sağlamaya çalışacağız" dediğini aktardı. Papa'nın ayrıca Yunanistan ve Türkiye'deki Ezidilerin şartlarının iyileştirilmesi için yardım sözü verdiği belirtildi.

MEYAN XATÛN: BİR DAHA FERMAN OLMASIN

Heyette yer alan Mir Hazım Beg’in eşi Meyan Xatûn ise dünyadaki tüm kadınlara ve özellikle de Ezidi kadınlara yapılan haksızlıkların son bulmasını istediğini ifade ederek "Papa’dan, bir daha ferman [soykırım] yaşamamız için bize yardımcı olmasını istedim" dedi.

IŞİD, Musul'un kontrolünü ele geçirmesinin ardından Şengal'de binlerce Ezidiyi katletmiş, binlerce kadın ve çocuğu kaçırmıştı. Söz konusu saldırılardan kaçan on binlerce Ezidi Şengal Dağı'na sığınmıştı. Ezidi Kürtler Ağustos 2014'teki katliamı "73'üncü ferman" olarak isimlendiriyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar