Paris'te kamyonla çarpışan skuter sürücüsü öldü, yasak yolda

Paris'te kamyonla çarpışan skuter sürücüsü öldü, yasak yolda
Skuterlerin yasaklanmasının gündemde olduğu Paris'te bir skuter sürücüsü öldü. Paris belediyesi, kentteki üç skuter kiralama şirketinin lisanslarını yenilememeyi görüşüyor.

Artı Gerçek - Fransa'nın başkenti Paris'te elektrikli skuter kullanan bir kişi, bir kamyonla çarpışarak öldü. Kaza, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun kentte kiralık skuterlerin yasaklanıp yasaklanmayacağı hakkında karar vermesine günler kala yaşandı.

Paris Belediyesi'nin, kentteki 15 bin skuterin güvenlik gerekçesiyle yasaklanması konusunda nihai kararını yarın açıklaması bekleniyor. Lisanslarının uzatılmaması riskiyle karşı karşıya bulunan üç kiralık skuter şirketi ise yasak yerine bir dizi yeni güvenlik önlemi önermişti.

'BELEDİYE BAŞKANI YASAĞA MEYİLLİ'

Belediye meclisinde görüşülen lisans uzatma kararında son sözü Hidalgo söyleyecek. Belediye Başkan Yardımcısı Emmanuel Gregoire ise AFP ajansına yaptığı açıklamada konuyu görüşmeye devam ettiklerini ama Hidalgo'nun yasaktan yana olduğunu söyledi.

Eğer şirketlerin lisansları uzatılmazsa, Paris böyle bir yasağı uygulayan az sayıdaki Avrupa kentinden biri olacak.

2021'DE 22 KİŞİ ÖLDÜ

Skuter kullanımı Türkiye dahil dünya çapında popülerleşirken, kazalar da arttı. Paris'te geçen sene 22 kişi öldü. AFP'ye göre, 2020'de skuter kazasından ölenlerin sayısı yediydi.

Skuterleri eleştirenler, arabalara veya kalabalık toplu ulaşıma kıyasla çevreci bir alternatif olarak sunulan bu araçların sürücülerinin trafik kurallarına uymadığını, araçların kaldırımlarda da kullanıldığını, park yasaklarının ihlal edildiğini söylüyor.

Paris'te bu eleştirilere karşı birkaç sene önce, kiralama şirketlerinin sayısı üçle, kentteki skuter sayısı da 15 binle sınırlandırılmıştı. Eylül ayında ise lisans uzatmama ihtimali gündeme gelmiş, şirketlerden dikkatsiz sürücülere karşı yeni önlemler alınması istenmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar