'Pek yakında sinemalarda': Hizbullah, 'Kuzey İsrail kanatlarımın altında' fragmanını yayımladı

'Pek yakında sinemalarda': Hizbullah, 'Kuzey İsrail kanatlarımın altında' fragmanını yayımladı
Hizbullah, İsrail'in savaş tehdidine, Kuzey İsrail'de kol gezen İHA'sının çektiği görüntülerle yanıt verdi. 9 dakikalık video, en büyük uluslararası liman Hafya'yı askeri tesislerden mahallelere dek hava savunmasına yakalanmadan vurabilme mesajı veriyor.

Artı Gerçek - 7 Ekim'den beri saldırdığı Gazze Şeridi'ne tüm gücüyle yüklenmesini önleyen Hizbullah'la da savaş tehdidinde bulunan İsrail'e Lübnanlı Şii örgütten gözdağı geldi. Geçen hafta İsrail'e Gazze Savaşı'nın başlamasından beri en büyük roket, füze, İHA saldırılarını düzenleyen Hizbullah, bayram dolayısıyla 2 günlük aradan sonra bugün yeniden Kuzey İsrail'i yangın yerine çevirmenin yanısıra bir de video yayımladı.

9 dakikalık video, İran destekli Direniş Ekseni'nin Lübnan ayağının Hayfa Limanı dahil Kuzey İsrail üzerinde uçurduğu casus İHA'nın çektiği görüntülerden oluşuyor.

İBİBİK İRONİSİ

Hizbullah'ın İsrail'in ulusal kuşu kabul ettiği "ibibik" adını verdiği İHA'nın çektiği görüntülerin anlam ve önemi, Lübnan sınırına 27 km mesafede yer alan, İsrail'in en büyük üçüncü şehri ve en büyük uluslararası limanı olan Hafya'yı kanatları altına alması, bu sırada İsrail radarları ile hava savunma sistemlerine yakalanmaması ve sağ salim Lübnan'a dönmesinde yatıyor.

RAFAEL SİLAH ŞİRKETİNİN MAHREMİNE GİRDİ

Hayfa bölgesinde limanın, yerleşim bölgelerinin, bir alışveriş merkezinin ve Rafael silah şirketinin bir fabrikasının video ve fotoğraflarını çeken "ibibik", hareket eden bir aracın takibini de belgeledi.

Görüntüler içinde -Demir Kubbe hava savunma sistemi bataryaları, roket motoru depoları, Davud'un Sapanı hava savunma sistemi donanımları ve radarları dahil- Rafael fabrikasının ayrıntıları, Kiryat Yam'daki Savioni Yam mahallesi, apartman kuleleri, bir ticaret merkezi ve bir süpermarket de var.

Hayfa Limanı bölümünde gemi hangarları, deniz üssü ve özel birimleri destekleyen yapılar, lojistik yardım gemisi "Bat Yam" yer aldı.

AKSİYON MÜZİĞİ EŞLİĞİNDE VURULACAK HEDEFLER EFEKTİ

Limanda çok sayıda savaş gemisinin yanısıra yakıt tankları ve petrokimya tesislerinin de fotoğraflarını çektiğini belirten Hizbullah, videoya yerleştirdiği yazılar, füze grafikleri, hedef alma efektleriyle İsrail'in savaş çıkarması halinde nereleri vuracağına işaret etti.

Direniş Ekseni'nin Hayfa'nın köşe bucak her yerini gözetlemesi, Hizbullah'ın ekimden beri her gün Kuzey İsrail'de radar üslerini vurup kör ederek İsrail'in hava uyarı ve savunma sistemlerini devre dışı bıraktığını da gösterdi.

ABD TEMSİLCİSİ İSRAİL'İN ARDINDAN LÜBNAN'DA

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden'ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Amos Hochstein, İsrail-Lübnan savaşını önlemek amacıyla bölgeyi ziyaret ederken, Hizbullah'ın roket atışlarına yeniden başlamasıyla yine Kuzey İsrail'de bir dizi yangın çıktı.

Durumun "ciddi" olması nedeniyle İsrail'in ardından Lübnan'ı ziyaret ettiğini söyleyen Hochstein, Genelkurmay Başkanı Joseph Avn, Meclis Başkanı ve Hizbullah'ın müttefiki Emel'in lideri Nebih Berri ve Başbakan Necib Mikati ile görüştü.

'BİDEN DAHA BÜYÜK SAVAŞ ÇIKARACAK TIRMANMA İSTEMİYOR'

Beyrut'ta gazetecilere konuşan ABD Temsilcisi, "Son birkaç haftadır tırmanışa tanık olduk. Başkan Biden'ın yapmak istediği şey, daha büyük bir savaşa doğru tırmanmayı önlemektir" dedi. Sınır ötesi yangının "yeterince uzun süredir devam ettiğini" söyleyerek gerilimi azaltma ihtiyacının "aciliyetini" vurgulayan Hochstein, "Bunu hızlı ve diplomatik şekilde çözmek herkesin çıkarına; bu hem başarılabilir hem de acil" diye altını çizdi.

Mikati de "Lübnan'ın gerilimin tırmandırılmasını istemediği" mesajını verdi. (Ynet, Times of Israel, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar