Peru'da eylemcilerin ölümü istifa getirdi: Castillo sonrası hükümet bocalıyor

Peru'da eylemcilerin ölümü istifa getirdi: Castillo sonrası hükümet bocalıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Peru'da devam eden eski devlet başkanı Pedro Castillo destekçilerinin eylemlerinde en az 20 kişi öldü. Eylemcilerin ölümü yeni kurulan geçiş hükümetinden iki bakanın istifasına yol açtı.

Artı Gerçek- Latin Amerika ülkesi Peru'da 7 Aralık'ta eski Devlet Başkanı Pedro Castillo'nUn Kongreyi feshetmeye teşebbüs ettikten sonra görevden azledilerek cezaevine gönderilmesinin ardından ülkede çıkan şiddetli protesto eylemlerinde ölenlerin sayısı cuma günü yaşanan yeni ölümlerle en az 20'ye ulaştı.

Peru Sağlık Bakanlığın ülkenin çeşitli kentlerinde devam eden protestolarda 20 kişinin hayatını kaybettiği, 63 kişinin ise hastanelerde tedavi altına alındığını duyurdu. Ülke basınında çıkan haberlerde yaralı sayısının 500'ü geçtiği ve 150'den fazla eylemcinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Castillo yanlısı eylemcilerin ölümü beraberinde Kongre tarafından ülkenin yeni devlet başkanı seçilen Dina Boluarte'nin yeni kurduğu "geçiş hükümetinden" istifaları da beraberinde getirdi.

KÜLTÜR BAKANI İLE EĞİTİM BAKANI İSTİFASINI DUYURDU

Eğitim Bakanı Patricia Correa ve Kültür Bakanı Jair Perez eylemcilerin ölümü nedeniyle yaptıkları istifalarını Twitter hesaplarından duyurdu.

Correa, Boluarte'ye hitaben yazdığı istifa mektubunda, tüm Perulu öğrencilerin demokratik ve kurumsal çerçeveler içinde eğitim hakkını garanti altına almak için bu göreve geldiğini hatırlattı.

Correa mektubunda, "Ülkemiz demokratik inançlar, düzene saygı ve aynı zamanda son birkaç saat içinde ne yazık ki ihlal edilen her bir Peru vatandaşının fiziksel bütünlüğü ve yaşamını tehdit eden büyük çaplı siyasi krizle karşı karşıyadır. Eğitim Bakanlığı görevimden geri dönülemez şekilde istifa ediyorum" ifadesini kullandı.

Kültür Bakanı Perez de Cumhurbaşkanı'na sunduğu istifa mektubunda, protestolardaki ölümlere dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Ülkede meydana gelen talihsiz olaylar, telafisi mümkün olmayan kardeşlerimin kaybı, hükümetinizdeki kalıcılığımı sürdüremez kılıyor. Kültür Bakanlığı görevimden geri dönülemez şekilde istifamı sunarım."

BOLUARTE: BARIŞ ÇAĞRIMI YİNELİYORUM

Boluarte ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Ayacucho'daki annelerin yasını tutuyoruz ve ülke genelinde ailelerin acısını çekiyoruz. Hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Barış çağrımı yineliyorum. #PerúUnido #PerúEnPaz." ifadelerini kullandı.

Castillo'nun de ülkenin yerli halkından gelmesinin de etkisiyle özellikle ülkenin kırsal ve yoksul kesimlerinde yoğunlaşan eylemlerde halk Boluarte liderliğindeki geçici hükümeti "yozlaşmış" ve "gayrimeşru" olarak niteliyor. Boluarte'nin istifasını, erken seçimler ve hakkında son olarak 18 ay ihtiyati gözaltı kararı alınan Castillo'nun bırakılmasını ve Kongre'nin kapatılmasını talep ediyor.

5 BİN TURİSTİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Ülkenin birçok noktasında devam eden eylemler nedeniyle Cusco kentindeki Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havalimanı uçuşlara geçici olarak kapatıldı.

Göstericilerin hedefi olan havalimanının 12 Aralık'tan bu yana kapalı kalması sebebiyle 5 bin turistin çeşitli otellerdeki bekleyişi sürüyor. Ülkenin en önemli antik turizm kenti Machu Picchu'yu ziyaret eden yüzlerce turistin de yollarda kurulan barikatlar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle havalimanına gidemediği belirtiliyor.

KONGRE ARALIK 2023 TARİHİNİ REDDETTİ

Boluarte'nin seçimlerin Aralık 2023'te yapılması önerisi ise Kongre'de yapılan oylamada reddedildi.

Hükümet, şiddet olayları ve protestolar nedeniyle 14 Aralık'ta ülke genelinde 30 günlüğüne OHAL ilan etmişti.

Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden azledilmişti. Castillo'nun görevinden alınması yönündeki karar, 7 Aralık'taki genel kurul toplantısında 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmişti.

Kongrede Castillo'nun görevden azledilmesi kararına gerekçe olarak "kamu fonksiyonlarını gasp etmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve anayasal düzeni ihlal etmeye çalışmak" gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alınmıştı. Yardımcısı Boluarte, Castillo'nun görevinden alınmasının ardından ülkenin ilk kadın devlet başkanı olarak 8 Aralık'ta yemin etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar