Peru'da Castillo yanlısı eylemler durulmuyor: 30 günlük OHAL ilan edildi

Peru'da Castillo yanlısı eylemler durulmuyor: 30 günlük OHAL ilan edildi
Latin Amerika ülkesi Peru'da devrik lider Pesro Castillo yanlısı eylemler sürüyor. Çıkan olaylarda ölenlerin sayısı sekize yükselirken, Savunma Bakanı ülke genelinde bir aylığına OHAL ilan edildiğini duyurdu.

Artı Gerçek - Latin Amerika ülkesi Peru'da eski Devlet Başkanı Pedro Castillo'nun Kongre'yi feshetme kararı sebebiyle görevinden azledilip cezaevine gönderilmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor.

Hükümet, şiddet olayları ve protestolar nedeniyle ülke genelinde 30 günlüğüne olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Savunma Bakanı Alberto Otarola yaptığı açıklamada, ülkede son zamanlarda artan şiddet olaylarına değinerek, "Hâlen devam eden vandalizm, şiddet eylemleri, otoyollarda barikat ve yol kapatma hadiseleri nedeniyle güçlü ve otoriter bir yanıt için ülke genelinde 30 günlüğüne olağanüstü hal ilan edildi" dedi.

ÖLÜ SAYISI SEKİZE YÜKSELDİ

Başkent Lima başta olmak üzere pek çok kentte binlerce Castillo destekçesinin yaptığı eylemlerde göstericiler, daha önce Castillo'nun yardımcılığı görevini yürüten ve Castillo azledildikten sonra yemin ederek Başkanlık koltuğuna oturan Dina Boularte'yi Castillo'ya ihanet etmekle suçluyor.

Çıkan olaylarda şu ana kadar sekiz kişi öldü, 15 güvenlik görevlisi yaralandı.

Eylemciler, Castillo'nun serbest bırakılmasını ve erken seçim yapılmasını talep ediyor.

'SEÇİMLER 2023 SONUNDA YAPILABİLİR'

Başkanlık Sarayı'nda gazetecilere konuşan Boularte ise "Eğer aramıza şiddet girerse diyalog kuramayız" diyerek göstericilere zeytin dalı uzattı.

Daha önce 2026'da yapılacak devlet başkanlığı seçimlerini Nisan 2024'e çekmek için Kongre'ye önerge vereceğini söyleyen çiçeği burnunda Devlet Başkanı, bu kez de seçimlerin Aralık 2023 tarihinde yapılabileceğini söyledi.

CASTILLO DESTEKÇİLERİNİ CEZAEVİ ÖNÜNE ÇAĞIRDI

Cezaevinden yazdığı bir mektupla "Peru'nun egemenliğine, Peru halkının kararlarına ve gücüne koşulsuz ve şartsız bağlıyım. Görevimin başındayım ve teslim olmuyorum" diyen Castillo'ya Latin Amerika'nın solcu hükümetlerinden de destek gelmişti.

Arjantin, Bolivya, Meksika ve Kolombiya'da iktidarda bulunan solcu hükümetler Peru'da devam eden olaylarla ilgili ortak bir açıklama yayınlamıştı.

Açıklamada, Pedro Castillo'nun insani ve hukuki haklarının korunması talep edilirken, Castillo'yu görevinden alıkoyan "ajanların" halkın tercihine ve meşru seçim sonuçlarına saygı göstermeleri çağrısı yapılmıştı.

Cezaevinden yazdığı mektuplara bir yenisini ekleyen Castillo ise tüm taraftarlarını yedi günlük gözaltı süresinin dolduğu gün (15 Aralık 2022) cezaevinde kendisini karşılamaya çağırdı.

Devrik lider, Twitter'dan da paylaşan mesajında "Yeter Artık! Aşağılama ve kötü muamele devam ediyor. Üstüne bir de bugün 18 ay boyunca özgürlüğümü elimden alıyorlar" dedi ve hakim ve savcıları ülkede olanlardan sorumlu tuttuğunu sözlerine ekledi.

Castillo ayrıca, Latin Amerika İnsan Hakları Mahkemesi'ni de duruma müdahil olmaya çağırdı.

YÜKSEK MAHKEME 18 AY İHTİYATİ GÖZALTI TALEP EDEBİLİR

Konuya ilişkin açıklama yapan Yüksek Mahkeme ise "Anayasaya isyan ve komplo kurmak" gibi suçlarından cezaevinde tutulan Castillo için savcılığın 18 ay ihtiyati gözaltı talep edileceğini duyurmuştu.

Ancak, daha önce bu talebi görüşmek üzere çarşamba günü toplanacağını duyuran Yüksek Mahkeme, toplantıyı ertelemişti.

NE OLMUŞTU?

Eski Peru Devlet Başkanı Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden azledilmişti.

Castillo'nun görevinden alınması yönündeki karar, 7 Aralık'taki genel kurul toplantısında 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmişti.

Kongrede Castillo'nun görevden azledilmesi kararına gerekçe olarak "kamu fonksiyonlarını gasbetmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve anayasal düzeni ihlal etmeye çalışmak" gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar