Peru'nun ilk kadın devlet başkanı Dina Boluarte kimdir?

Peru'nun ilk kadın devlet başkanı Dina Boluarte kimdir?
Peru'da Pedro Castillo'nun hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden azledilmesinin ardından yardımcısı Dina Boluarte ülkenin ilk kadın devlet başkanı oldu.

Artı Gerçek- Peru'nun ilk kadın Devlet Başkanı Boluarte siyaset sahnesinin üst basamaklarına sadece bir buçuk yıl önce, 2021'in temmuz ayında yükseldi.

Selefi Pedro Castillo, Kongre'yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından Kongre tarafından dün azledilmiş ve polis tarafından gözaltına alınarak cezaevine gönderilmişti.

60 yaşındaki avukat Boluarte devlet başkanlığı yardımcılığının yanı sıra Kalkınma ve Toplumsal Kapsayıcılık Bakanı görevi yaptığı dönemde Castillo hükümetinin en tanınan yetkililerindendi.

ANAYASA İHLALİ SUÇLAMASINDAN KIL PAYI KURTULMUŞTU

Apurimac bölgesine bağlı Chalhuanca kasabasında 31 Mayıs 1962'de dünyaya gelen Dina Boluarte, San Martin de Porres Üniversitesinden avukat olarak mezun oldu ve aynı üniversitede lisans üstü eğitimini tamamladı.

Boluarte, siyasette ilk adımını 2018'de attı, Lima eyaletine bağlı Surquillo ilçesi belediye başkanlığı için adaylığını koydu ancak başarılı olamadı. Aynı şekilde 2020'de Özgür Peru Partisi saflarında parlamento seçimlerine katılan Boluarte, yeterli oyu alamamıştı.

Boluarte, 29 Temmuz 2021'de dönemin Cumhurbaşkanı Castillo tarafından Devlet Başkanı Yardımcısı olarak atanmıştı.

Boluarte sadece iki gün önce bir kongre komisyonunun anayasa ihlali yaptığı iddiasıyla yapılan bir şikayeti reddetmesi sayesinde 10 yıl süreyle kamu görevinden men edilmekten kıl payı kurtuldu.

Mali denetimden sorumlu yetkililer Boluarte'yi aynı anda hem özel hem de kamu görevi yapmakla suçlamıştı ki bu Peru yasalarına göre yasak. Mali İşler Dairesi'ne göre Boluarte, hükümet görevine başladıktan sonra bir kulübün başkanı olarak belgeler imzalamıştı. Boluarte belgeleri imzaladığını kabul etmiş ancak bunu çeşitli bürokratik nedenlerle yaptığını söylemişti. Kulüp, onun gibi Lima'da yaşayan ama ülkenin güneydoğusundaki bir bölge olan Apurimac'tan gelenlerden oluşuyor.

DEVLET BAŞKANLIĞI'NA İSTEKLİ OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Temmuz ayında Boluarte, savcılık tarafından yolsuzluk soruşturması altında olan Castillo'nun görevden alınması halinde devlet başkanlığı görevini üstlenmeye ve hatta 2026'ya kadar sürecek olan görev süresini tamamlamaya istekli olduğunu söylemişti.

"Halkın bize verdiği, beş yıl boyunca yönetme yetkisi var ve sahip olduğumuz tek gündemimiz bu. Kalan dört yılda en savunmasız, en muhtaç olanlar için çalışmak" demişti.

'2026'YA KADAR ANAYASAYI SAVUNACAĞIM'

Boluarte, alkışlar eşliğinde giriş yaptığı Kongre'deki yemin konuşmasında, "Tanrı, ülke ve tüm Perulular adına yemin ederim ki devlet başkanlığı görevini sadakatle yerine getireceğim ve anayasayı 26 Temmuz 2026'ya kadar savunacağım" ifadesini kullandı.

Kurumlarda karşılığı bulunmayan bir darbe girişimi olduğunu vurgulayan Boluarte, "Büyük sorumluluğun bilincinde olarak bu görevi üstleniyorum ve ilk işim tüm Peruluları en kapsamlı şekilde birliğe çağırmaktır. Diyalog kurmak ve uzlaşıya varmak bize bağlıdır. Tüm siyasi güçler arasında geniş bir diyalog çağrısı yapıyorum" dedi.

NE OLMUŞTU?

Peru'da eski Devlet Başkanı Castillo, ulusa sesleniş konuşmasında, Kongre'nin feshedildiğini, ülkeyi acil durum hükümetinin yöneteceğini ve yeni Kongre için seçime gidilerek 9 ay içinde yeni anayasanın hazırlanacağını söylemişti. Kongre'nin hükümetini hedef aldığını savunan Castillo, "Kongre hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi yerle bir etti. Bir 'Kongre diktatörlüğü' kurmak için Anayasa Mahkemesi'nin onayıyla güçler dengesini bozdu" demişti.

Castillo'nun kararından sonra Dışişleri Bakanı, Ekonomi ve Maliye Bakanı, Adalet ve İnsan Hakları Bakanı, Çalışma Bakanı, Eğitim Bakanı, İletişim ve Ulaştırma Bakanı istifa etmişti.

Castillo'nun, Kongre'yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından Silahlı Kuvvetler Müşterek Komutanlığı ve Ulusal Polis'ten yapılan açıklamada, kurumların anayasal düzene saygı duyduğu ve aksi yönde bir eylemde bulunmayacağı belirtilmişti.

Ardınan Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından "kalıcı ahlaki yetersizlik" suçlamasıyla görevinden azledilmişti. Castillo'nun görevinden alınması yönündeki karar, genel kurul toplantısında 101 lehte, 6 aleyhte ve 10 çekimser oyla kabul edilmişti.

Kongre'de Castillo'nun görevden azledilmesi kararına gerekçe olarak "kamu fonksiyonlarını gasp etmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve siyasi anayasa tarafından kurulan düzeni ihlal etmeye çalışmak" gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongre'yi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından polis tarafından gözaltına alınmış ve polisler eşliğinde arabaya bindirilerek, başkent Lima'ya bağlı Ate semtindeki Barbadillo Hapishanesine götürüldü.

Castillo hakkında ikisi "suç örgütünün parçası olup olmadığına yönelik" 5 cezai soruşturma yürütülüyor.

Başsavcılık, 12 Ekim'de de Castillo'yu bir suç örgütüne liderlik ettiği ve kamusal suçlar işlediği iddiasıyla yolsuzluk yapmakla suçlamıştı. Çeşitli dönemlerdeki açıklamalarında kendisine yönelik suçlamaları kabul etmeyen Castillo, Kongre'nin kendisine darbe yapmak istediğini birçok kez söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar