Polonya, Nazi işgali için Almanya’dan 1,3 trilyon euro savaş tazminatı istedi

Polonya, Nazi işgali için Almanya’dan 1,3 trilyon euro savaş tazminatı istedi
Yayınlanma:
A+ A-
Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nda Polonya işgali nedeniyle Almanya’dan yaklaşık 1,3 trilyon euro ( yaklaşık 24 trilyon Türk Lirası) tazminat talep etti. Almanya ise teklifi reddettiğini açıkladı.

Artı Gerçek - Tazminat talebinin yer aldığı resmi diplomatik belgeyi 3 Ekim'de imzalayan Polonya Dışişleri Bakanı Rau," Belge, Polonya dışişleri bakanının, tarafların Alman saldırganlığı ve işgalinin sonuçları sorununu kalıcı ve etkili bir şekilde çözmek için acil adımlar atmaları gerektiği yönündeki tutumunu ifade ediyor." dedi.

"BU ÇÖZÜM TARİHİN ACILI SAYFALARINI KAPATMAMIZA OLANAK SAĞLAYACAK'

Polonya haber ajansı PAP'ın haberine göre, Rau 1939 ve 1945 yılları arasında Polonya'nın Alman işgali konusunda Varşova ve Berlin arasında "nihai" ve "kalıcı" bir çözüm çağrısında bulundu.

Rau, "Böyle bir çözüm, Polonya-Almanya ilişkilerini adalet ve gerçeğe dayandırmamıza ve tarihin acılı sayfalarını kapatmamıza olanak sağlayacaktır." dedi.

Deustche Welle'nin aktardığına göre, geçen ay iktidardaki milliyetçi parti Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) lideri Jaroslaw Kaczynski, "Tazminatlar konusunda müzakereleri başlatmak üzere Almanya’ya başvuracağız” demiş ve aynı tazminat rakamını açıklamıştı.

Berlin ise 2. Dünya Savaşı ile ilgili tüm mali iddiaların, Almanya'nın yeniden birleşmesine izin veren 1990 İki Artı Dört Antlaşması ile çözüldüğünü iddia ediyor.

1953'te Polonya'nın sosyalist yöneticileri, Sovyetler Birliği'nin baskısı altında tüm savaş tazminatı taleplerinden vazgeçmişti. Moskova, bir başka Sovyet uydusu olan Doğu Almanya'yı her türlü yükümlülükten kurtarmak istiyordu.

PiS, Varşova'nın adil tazminat müzakere edemediği için anlaşmanın geçersiz olduğunu savunuyor.

Ülkedeki Yahudilerin 3 milyonu da dahil olmak üzere yaklaşık 6 milyon Polonya vatandaşı 2. Dünya Savaşı sırasında öldürüldü. Polonya'nın başkenti 1944 Varşova Ayaklanması'nın ardından Nazi güçleri tarafından yerle bir edildi.

ALMANYA TAZMİNAT TALEBİNİ REDDETTİ

Polonya Dışişleri Bakanı Rau teklifi imzalamasının ardından ülkeyi ziyaret eden Alman mevkidaşı Annalena Baerbock ile Varşova'da bir araya geldi.

İkilinin görüşme sonrasında yaptığı basın toplantısında konuşan Baerbock, Polonyalı mevkidaşının imzaladığı belgeyi Rau ile yüz yüze ele aldıklarını söyledi.

Ancak Baerbock Alman hükümetinin İkinci Dünya Savaşı sonrası Polonya'ya tazminat ödenmesi konusunu kapattığı yönündeki pozisyonunu ilettiğini açıkladı.

Polonya Dışişleri Bakanı Rau ise ortak basın toplantısındaki açıklamasında ülkesinin Almanya ile bu konuyu çözmek için işbirliğini sürdüreceğini ve Alman hükümetinin bu konudaki pozisyonunun değişeceğinden emin olduğunu söyledi.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar