Pompeo'dan S-400 açıklaması: Trump kanunlara uyacak

Pompeo'dan S-400 açıklaması: Trump kanunlara uyacak
ABD Dışişleri Bakanı: Kanunlar yaptırım uygulamayı gerektiriyor ve eminim ki bu kanunlara uyacağız. Başkan Trump da bu kanunlara uyacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, S-400 kriziyle ilgili yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump'ın kanunlara uyarak Türkiye'ye yaptırım uygulayacağına emin olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ankara-Washington arasında yaşanan S-400 krizine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Pompeo, ABD yasalarının Türkiye'ye yaptırım öngördüğünü vurgulayarak ABD Başkanı Trump'ın kanunlara uyacağını belirtti.

Mike Pompeo, Türkiye'nin S-400 alımıyla ilgili verdiği bir mülakatta ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'nı (CAATSA) kastederek kanunların Türkiye'ye yaptırım uygulamayı gerektirdiğini söyledi.

Euronews'in aktardığına göre; Washington Post'ta yayınlanan söyleşisinde Pompeo, "Kanunlar yaptırım uygulamayı gerektiriyor ve eminim ki bu kanunlara uyacağız. Başkan Trump da bu kanunlara uyacak" dedi.

Türkiye, Rusya ile anlaşıp S-400'lerin teslimatını beklerken ABD'nin bir dizi askeri ve ekonomik yaptırım uyarısıyla karşı karşıya kaldı. ABD, Türkiye'nin S-400 programından çıkmasını istedi. ABD, program iptal edilmezse CAATSA yaptırımları uygulayacağını açıkladı. ABD'den Milli Savunma Bakanlığı'na gönderilen mektup da bu tehditlerin resmi tebligatı oldu. 

TRUMP-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Japonya'da düzenlenen G20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşen Trump, iki ülke arasında yaşanan S-400 krizinden kendinden önceki Başkan Barack Obama yönetimini sorumlu tutmuştu. İkili görüşme sonrası basın açıklaması yapan Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Bu kez Rusya ile S-400 almak için anlaşma yaptı ve para ödedi. Obama döneminde Türkiye'ye adil davranılmadı" demişti. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar