Pompeo: Türkiye Karabağ'da krizi tırmandırıyor

Pompeo: Türkiye Karabağ'da krizi tırmandırıyor
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Azerbaycan'a kaynak sağlayarak riskleri tırmandırdığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ermenistan'ın kendini savunabilmesini umduğunu söyleyerek, Dağlık Karabağ krizinde taraflardan birine desteği ima eden ifadeler kullandı. Pompeo, Türkiye'yi de Azerbaycan'a destek olup krize müdahil olmakla suçladı.

Bir radyo mülakatında konuşan bakan, "Azerbaycanlıların yaptıkları karşısında Ermenistan'ın kendini savunacağını umut ediyoruz" dedi.

Ateşkese uyulması ve barışçıl çözüm çağrılarını yineleyen Pompeo, gerginliğin daha da tırmanmaması için uluslararası aktörlerin bölgeye müdahale etmemesi gerektiğini söyledi. Amerikalı bakan, Dağlık Karabağ sorununu tarihi ve karmaşık olarak niteledi.

"TÜRKLER RİSKLERİ VE GERİLİMİ TIRMANDIRIYOR"

Pompeo, Türkiye ile ilgili ise "Şimdi bir de Türkler var. Duruma dahil olup Azerbaycan'a kaynak sağlayarak riskleri tırmandırdılar, Dağlık Karabağ denilen bölgedeki tarihi savaşta ateş gücünü arttırdılar."

Güçlü Ermeni diasporasına sahip olmasında rağmen Bakü ile stratejik ilişkileri de güçlendiren ABD, Dağlık Karabağ krizinde son iki haftadır tarafsız bir tutum sergileyerek, tarafları diyaloğa davet etmişti.

ABD, krize barış çözüm bulma amacıyla kurulan Minsk Grubu'nun eş başkanlarından biri. Arabuluculuk rollerini üstlenen diğer eş başkanlar ise Rusya ve Fransa.

Öne Çıkanlar