Putin, Çin lideriyle görüştü: Ukrayna konusundaki 'dengeli tutumu' nedeniyle teşekkür etti

Putin, Çin lideriyle görüştü: Ukrayna konusundaki 'dengeli tutumu' nedeniyle teşekkür etti
Yayınlanma:
A+ A-
İki liderin görüşmesinde Ukrayna ve Tayvan krizleri ele alındı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Özbekistan'ın Semerkant kentinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi öncesinde görüştü.

Putin, Çin lideri Şi ile görüşmesinin başlangıcında yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan savaşa değinerek "Çin'in Ukrayna konusundaki dengeli yaklaşımı nedeniyle memnuniyet duyduklarını" söyledi:

"BU KONUDAKİ ENDİŞELERİNİZİ ANLIYORUZ'

"Çinli dostlarımızın Ukrayna krizi konusundaki dengeli yaklaşımlarına büyük değer veriyoruz" diyen Putin, Bu konudaki sorularınızı ve endişelerinizi anlıyoruz ve bugünkü görüşmemizde konu hakkındaki yaklaşımımızı detaylıca size aktaracağız" açıklamasında bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Ağustos 2022'de Çin'in kendi toprağı olarak gördüğü Tayvan'a resmi ziyaretine de değinen Putin, Tayvan konusunda ABD'yi eleştirdi.

'TEK ÇİN İLKESİNE SIKI ŞEKİLDE BAĞLIYIZ'

"Tek Çin ilkesine sıkı bir şekilde bağlıyız. ABD ve uydularının Tayvan Boğazı'ndaki kışkırtmalarını kınıyoruz." dedi.

Putin, "tek kutuplu bir dünya yaratmaya yönelik girişimlerin dünyadaki çok sayıda ülke için kabul edilemez olduğunu" da kaydetti.

Putin, Şi ile görüşmesinin başlangıcında yaptığı konuşmada ayrıca Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacminin yakında 200 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

Görüşmede Çin Devlet Başkanı Şi de Putin'e "Çin, önemli güçlerin sorumluluğunu göstermesi için öncü bir rol oynamak ve karmaşa içindeki bir dünyaya istikrar ve olumlu bir enerji temin etmek için  Rusya ile birlikte çalışmaya isteklidir" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar