Putin'den seferberlikteki hatalara tepki: Uygun gerekçe olmadan alınanlar evine gönderilsin

Putin'den seferberlikteki hatalara tepki: Uygun gerekçe olmadan alınanlar evine gönderilsin
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da kısmi seferberlik sürecinde hatalar yapıldığını ilk kez kabul ederek acilen tüm hataların düzeltilmesi talimatını verdi.

Rusya Güvenlik Konseyi ile ülkede bir hafta önce ilan edilen kısmi seferberlik sürecini önceki gün görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin seferberlik sürecinde hatalar yapıldığını kabul ederek bunların düzeltilmesi talimatını verdi. 

Kısmi seferberlik ilanı sonrasında ülkede birçok şehirde ve bölgede protestolar başlamış, OVD-İnfo'nun verilerine göre 2 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

İlk kez kamuoyu önünde kısmi seferberlik sırasında yaşanan hataları kabul eden Putin, Sputnik'in aktardığına göre sadece askerlik tecrübesi olanların hizmete çağrılması gerektiğini belirterek  "Askerlik için çağrılanların birliklere gönderilmeden önce mutlaka ilave askeri eğitim almaları gerekiyor" dedi.

Yurttaşların, tedarik edilen malzemeler, yaşam şartları ve diğer bazı konularda çeşitli sorular sorduklarını anlatan Putin, "Tüm hataları düzeltmeli ve gelecekte bunlara izin vermemeliyiz" diye konuştu.

"Örneğin, birçok çocuğu olan babaları, kronik hastalıkları olan insanları ya da askerlik yaşını çoktan geçmiş olanları düşünüyorum." diyen Putin  "Bir hata yapılırsa, bu düzeltilmeli ve uygun bir gerekçe olmadan askere alınanlar evlerine geri gönderilmelidir" ifadelerini kullandı.

'GÖNÜLLÜLER GERİ ÇEVRİLİYOR'

Doktorların, normal asker gibi görev yapmalarına tepki gösteren Putin, şunları kaydetti:

"Bazı doktorların veya diğer mesleklerden profesyonellerin, gerçekten ihtiyaç duyulan alanlar yerine, motorize piyade eri olarak askere alındıkları durumlar var. Neden? Askerlik şubelerine kendi imkanlarıyla gelen ve sayıları çok fazla olan gönüllüler de geri çevriliyor ve tecrübeleri olmadığı için geri çevriliyorlar. Bütün bunlar, hızlı ve ayrıntılı bir şekilde ele alınmalıdır."

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu kısmi seferberlik kapsamında ülkede 300 bin yedek askerin silah altına alınacağını ve Ukrayna'daki savaşa gönderileceğini açıklamıştı. 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar