Putin'e yakın oligark cezaevinden paralı asker toplarken görüntülendi

Putin'e yakın oligark cezaevinden paralı asker toplarken görüntülendi
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Eylül 2022 19:32
A+ A-
Rus paralı asker grubu Wagner Grubu'nun sahibi olduğu belirtilen Yevgeniy Prigozhin adlı oligark, bir cezaevinde Ukrayna'da savaşmaları için tutuklu seçerken görüntülendi.

BBC haberinde videoda gözüken kişinin Yevgeniy Prigozhin olduğunu doğruladığını açıkladı.

BBC'nin haberine Rusya'nın orta bölgelerindeki özerk Mari El Cumhuriyeti'ndeki bir cezaevinde çekildiği anlaşılan görüntülerde Prigozhin büyük bir grup tutuklu ve hükümlüye sesleniyor.

'WAGNER'DE 6 AY HİZMET EDERSENİZ ÖZGÜRSÜNÜZ'

Tutuklulara kendi paralı asker şirketi Wagner Grubu'na katılmaları karşılığında affedilebileceklerini söyleyen Prigozhin videoda "Wagner'de 6 ay hizmet ederseniz özgürsünüz" diyor.

Ancak savaştan kaçabileceklere uyarı da yapan Rus oligark, "Ukrayna'ya gider ve bunun size göre olmadığına karar verilirseniz sizi infaz ederiz" ifadelerini kullandı.

Rusya yasalarına göre hükümlülerin paralı asker hizmetinde bulunması yasa dışı.

Ancak Prigozhin tutuklulara yaptığı konuşmada Wagner'de hizmet etmeleri halinde "kimsenin parmaklıklar ardında kalmayacağını" söylüyor.

Ukrayna savaşının Çeçenistan Savaşı'ndan çok daha zor olduğunu anlatan Prigozhin ayrıca tutuklulara Wagner'in kurallarını da anlatıyor.

Savaş alanında alkol ve uyuşturucu kullanmanın ayrıca yağma ve savaş yerindeki kadınlar veya erkeklerle cinsel ilişki kurmanın yasak olduğunu söylüyor. 

'PUTİN'İN AŞÇISI' DİYE ANILIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e oldukça yakın bir isim olan  ve "Putin'in aşçısı" diye anılan Prigozhin daha önce Wagner Grubu ile bir ilgisi olmadığını açıklamıştı.

Prigozhin'in ilk kez şirketin sahibi olduğunu söylerken görüntülendiği belirtiliyor.

WAGNER GRUBU NEDİR?

Wagner Grubu, Rusya merkezli bir özel askerî şirket. Şirketin, özellikle Doğu Ukrayna, Suriye ve bazı Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki çatışma bölgelerinde yer alan bir paramiliter örgüt olduğu düşünülmekte.

Wagner Grubu'nun kökeni hakkında kesin bir bilgi yok ancak eski bir Rus askeri yetkilisi olan  Dmitri Utkin tarafından kurulduğu düşünülüyor.

Öne Çıkanlar