Putin resmen açıkladı: 2024'te adayım

Putin resmen açıkladı: 2024'te adayım
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde gelecek sene düzenlenecek seçimlerde yeniden aday olacağını ilan etti. Rusya Anayasası'nın üç dönem üst üste başkanlığı engelleyen maddesi, 2020'de değiştirilmişti.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2024'te düzenlenecek başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağını bizzat açıkladı. TASS ajansının haberine göre Putin uzun zamandır beklenen bu açıklamayı, Anavatanın Kahramanları Günü vesilesiyle Ukrayna'da savaşan askerler için Kremlin'de düzenlenen madalya takma töreninde yaptı.

Sputnik'in aktarımına göre, Putin bu törende, Ukrayna'daki askeri operasyonun komutanlarından Artyom Joga'ya yeni bir başkanlık dönemi için aday olma planlarını anlattı. Sparta Taburu Komutanı Joga'nın, madalya töreninin katılımcılarıyla yaptığı gayrı resmi diyalog sırasında Putin'den böyle bir talepte bulunduğu belirtildi. Joga da, Putin'in bunu kabul ettiğini ve aday olacağını söylediğini ifade etti. Haber, Rusya devlet medyasında "Vladimir Putin başkanlık seçimlerinde aday olacağını açıkladı" başlığıyla flaş haber olarak duyuruldu.

NE OLMUŞTU?

Rusya liderliğini ilk olarak 1999'da Boris Yeltsin'in istifası sonrası 'başkan vekili' sıfatıyla devralan Putin, 2000'deki seçimleri kazanarak resmen devlet başkanı seçilmişti. 2004 seçimlerini de kazanan Putin, iki dönem başkanlık süresini tamamladığı 2008'de, Rusya Anayasası'nın üç kez üst üste başkanlığı engellemesi nedeniyle Dimitri Medvedev ile 'tandem' olarak anılan bir yönetim sürecini başlatmıştı. Medvedev'in bir dönem başkanlık yaptığı 2008-2012 sonrasında Putin yeniden devlet başkanlığı koltuğuna oturmuştu.

Rusya Anayasası'nın üç kez peş peşe devlet başkanlığı yapmayı engelleyen maddesi, 2020 yılında değiştirilmişti.

2030'A KADAR İKTİDARDA KALABİLİR

71 yaşındaki Putin'in 15-17 Mart 2024'te düzenlenecek seçimlerinde yeniden aday olması, en az 2030 yılına kadar iktidarda kalabileceği anlamına geliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar