Putin'den Slovakya Başbakanı için mesaj: Suikastı büyük öfkeyle öğrendim, yiğit ruhunun iyileşmesine yardım etmesini umuyorum

Putin'den Slovakya Başbakanı için mesaj: Suikastı büyük öfkeyle öğrendim, yiğit ruhunun iyileşmesine yardım etmesini umuyorum
Suikasta uğraması nedeniyle hayati tehlikesi bulunan ve ameliyata alınan Slovakya Başbakanı Fico için mesaj yayımlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, "Hayatına kastedildiğini büyük öfkeyle öğrendim. Bu iğrenç suç haklı gösterilemez" dedi.

Artı Gerçek - AB ve NATO üyesi Slovakya'nın Rusya-Ukrayna savaşının derhal ateşkes ve müzakereler yoluyla bitirilmesi, Ukrayna'ya silah gönderilmemesi, Rusya'ya yaptırım uygulanmamasını savunan Başbakanı Robert Fico'ya suikast girişiminin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den de açıklama geldi.

Putin tarafından Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova'ya gönderilen ve Kremlin'in resmi internet sayfasında yayımlanan telgrafta şöyle denildi:

"Slovakya Cumhuriyeti Başbakanı Robert Fico'nun hayatına kastedildiğini büyük bir öfkeyle öğrendim. Bu iğrenç suç haklı gösterilemez. Robert Fico'yu yiğit ve güçlü bir ruha sahip bir adam olarak tanıyorum. Bu niteliklerinin bu ağır duruma direnmesine yardım etmesini diliyorum. Lütfen kendisine en içten desteğimin yanısıra hızla ve tam manasıyla sağlığına kavuşması dileklerimi iletin."

SEÇİM VAATLERİNİ TUTTU

30 yıllık siyasi kariyerinde Slovakya Başbakanı koltuğuna ekimde dördüncü kez oturan Robert Fico, seçim vaatlerini tutup ülkesinin Ukrayna'ya silah yardımını kesti, Kiev'in NATO üyeliğini veto edeceğini söyledi ve Rusya'ya yeni yaptırım getirilmesini desteklemedi.

İktidarda olduğunda da Batı'nın Kiev'e askeri yardımının sadece savaş kurbanlarının sayısını artırmaya hizmet ettiğini, Ukrayna'nın bağımsız bir ülke olmadığını, ABD'nin mutlak kontrolü altında olduğunu savunan Fico, "Ukrayna’daki çatışmayı en başında söndürmek mümkündü, ama birileri Ukraynalılara bunu yapmamak gerektiğini söyledi" dedi. Rusya’ya karşı yaptırımların Slovakyalıların hayatını olumsuz etkilediğini belirtirken "Hiçbir Slovak askeri Slovakya-Ukrayna sınırının ötesine adım atmayacak" resti çekti.

HERKES KINADI, ZELENSKİY HARİÇ DEĞİL

Bu yüzden Washington ve Brüksel'in hedef tahtasında olan Fico'nun suikasta uğramasının ardından Batılı liderler 'şoke olduklarını' dile getirmekte sözbirliği etti. Saldırıyı kınayanlara Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de katıldı. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar