Eski Çin Dışişleri Bakanı hakkında yeni iddia: 'Qin Gang evlilik dışı ilişki nedeniyle görevden alındı'

Eski Çin Dışişleri Bakanı hakkında yeni iddia: 'Qin Gang evlilik dışı ilişki nedeniyle görevden alındı'
Yayınlanma:
A+ A-
WSJ gazetesi eski Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang'ın "ABD'de yaşadığı evlilik dışı ilişki nedeniyle" Temmuz ayında görevden alındığını yazdı. Çin Dışişleri WSJ'nin haberiyle ilgili yorum yapmayı reddetti.

Artı Gerçek - Çin Dışişleri Bakanlığı eski Dışişleri Bakanı Qin Gang'ın "ABD'de evlilik dışı ilişki yaşadığı" gerekçesiyle görevinden alındığı yönündeki haberle ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Bugün Wall Street Journal gazetesi konuya aşina kişilere dayandırdığı haberinde, Temmuz ayında aniden görevinden alınan Qin'in, Çin'in Washington elçisi olarak görev yaptığı sırada evlilik dışı bir ilişki yaşadığının Komünist Parti soruşturması tarafından tespit edildiğini yazmıştı. Wall Street Journal'a göre, üst düzey Çinli yetkililere geçen ay Komünist Parti'nin eski bakan Qin hakkındaki soruşturması hakkında brifing verildi ve Qin'in görevden alınmasının resmi nedeninin, genellikle cinsel içerikli kabahatleri ifade etmek için kullanılan bir terim olan "yaşam tarzı sorunları" olduğu söylendi. Wall Street Journal'ın iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, yetkililere soruşturmada Qin'in "ABD'de bir çocuğun doğumuna yol açan evlilik dışı bir ilişkiye girdiğinin" tespit edildiği söylendi. Haberde, kadının ve çocuğun isimlerinin yetkililere açıklanmadığı belirtildi. Gazeteye göre soruşturma halen devam ediyor ve Qin işbirliği yapıyor. Kaynaklara göre soruşturma, iddia edilen ilişkiyi ve Qin'in yapmış olabileceği diğer eylemleri araştırıyor,

TEMMUZ AYINDA GÖREVDEN ALINMIŞTI

Kariyer sahibi bir diplomat ve Çin lideri Şi Cinping'in güvenilir bir yardımcısı olan Qin, görevinde sadece yedi ay kaldıktan sonra Temmuz ayında ülkenin dış politika liderliğinde son derece sıra dışı bir sarsıntıyla açıklama yapılmadan görevden alınmıştı. Çin parlamentosunun en üst karar alma organı tarafından 25 Temmuz'da onaylanan bu ani hamle, bir aydan fazla bir süredir kamuoyunun gözünden uzak olan Qin'in akıbeti hakkında haftalarca süren spekülasyon ve söylentilerin ardından gelmişti. Pekin, Qin'in görevden alınmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığı gibi eski bakanın soruşturma altında olduğunu da açıklamamıştı. Qin'in görevden alınmasından önce Dışişleri Bakanlığı Temmuz ayında Qin'in diplomatik bir toplantıya katılmamasına kısaca "sağlık nedenlerini" gerekçe göstermiş, ancak bu yanıt daha sonra resmi bir brifing metninde yer almamış ve bu konu sorulduğunda bir sözcü "verecek bilgisi olmadığını" söylemişti. Qin'in yerine Dışişleri Bakanlığı görevine kıdemli diplomat Wang Yi geçmişti.

ÇİN YORUM YAPMAYI YİNE REDDETTİ

Salı günü düzenlenen olağan basın brifinginde Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning'e makale soruldu Sözcü "Çin dışişleri bakanının atanması ve görevden alınması konusunda Çin tarafı daha önce bilgi yayınladı ve bahsettiğiniz diğer bilgilerden haberdar değilim" yanıtıyla yetindi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar