QSD, cezaevi saldırısı sonrası bilançoyu açıkladı: 175 IŞİD'li öldürüldü

QSD, cezaevi saldırısı sonrası bilançoyu açıkladı: 175 IŞİD'li öldürüldü
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ocak 2022 19:09
A+ A-
QSD, Hesekê’deki cezaevine saldırılardan sonra yaşanan çatışmalarda 175 IŞİD’linin öldürüldüğünü, yakalanan IŞİD’lilerin ise Türkiye’ye kaçmayı planladıklarını itiraf ettiğini açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, IŞİD’in Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê’nin Xiwêran Mahallesi’nde bulunan Sina Cezaevi’ne yönelik saldırısının ardından başlayan çatışmaların bilançosunu açıkladı.

QSD açıklamasında, Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırılarına dair, "Türk devletine ait insansız hava araçları Kobanê’de 6 gencimizi şehit etti. Ardından ise Eyn Îsa, Zirgan ve Til Temir’de sivillere dönük saldırılarını arttırdı. Güçlerimiz bu saldırılara karşı etkili bir direniş yürüttü ve hem halkımızı hem köyleri hem de şehirlerimizi korudu. Güçlerimizin işgal bölgelerindeki hatlarda direniş halindeyken DAİŞ çeteleri Hesekê’deki Sinaa Cezaevi’ne geniş kapsamlı bir saldırı düzenledi. Bu cezaevi DAİŞ çetelerinin tutuklu bulunduğu bölgedeki en büyük cezaevidir. Bu cezaevi sadece bölgelerimiz için değil bütün dünyanın güvenliği için büyük bir tehlikedir" denildi. 

'HÜCRELER TASFİYE EDİLDİ'

QSD Genel Komutanlığı’nın açıklamasında, "Saldırıyı gerçekleştiren bazı çetelerin itiraflarına göre, 200 intihar bombacısı bu saldırılarda yer aldı ve bu çetelerden bazıları Serêkaniyê ve Girê Spî, bazıları ise Irak tarafından gelerek Xiwêran Mahallesi’ne yerleşti. 6 ay süren hazırlıktan sonra 20 Ocak’ta saat 19.30 sularında bomba yüklü araçlarla cezaevine saldırı düzenlendi. Cezaevinin içindeki çeteler de görevli sağlık ekiplerine, aşçılara ve güvenlik güçlerime saldırarak kaçmaya çalıştı. Söz konusu memurların akıbetine ilişkin henüz net bilgiler elde edilemedi. Çetelerin kaçma girişimi büyük oranda boşa çıkarıldı fakat bazı çeteler cezaevinin yakınındaki İktisat Fakültesi kaçmayı başardı. Güçlerimiz cezaevi etrafını ve bölgeyi kontrol altına aldı. Fakat asıl zorlu çatışma dışarıda saldırı gerçekleştiren hücrelerle yaşandı. Hem Xiwêran Mahallesi hem Heyî Zuxûr Mahallesi hem de Panorama Meydanı’nda şiddetli bir çatışma çıktı. Yaşanan çatışmalarda yer alan hücrelerin çoğu tasfiye edildi. Öte yandan Xiwêran Mahallesi’ndeki bazı sokaklarda bazı hücreler ve doçka gibi ağır silahlara da el konuldu" ifadelerine yer verildi. 

'175 IŞİD’Lİ ÖLDÜRÜLDÜ'

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "Sonuç olarak cezaevi şu anda güçlerimizin kontrolü altında ve çetelerin kaçma girişimlerini önlemek de dahil gerekli bütün tedbirler alındı. Güçlerimiz aynı şekilde cezaevinin içinde de kontrolü ele almak için çalışıyor. Son iki üç gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 160’dan fazla saldırgan çete ve cezaevinden kaçmak için güçlerimizle çatışan 15 çete öldürüldü. Toplam olarak saldırı gerçekleştiren 175 çete öldürüldü.

'OPERASYON BAŞLATILACAK'

Son 3 gün içerisinden yaşanan çatışmalarda 27 savaşçımız kahramansı bir şekilde şehit düştü. Durum şu anda kontrol altında alındı. DAİŞ çetelerinin temizlenmesi için QSD ve İç Güvenlik Güçleri üyesi 10 bin savaşçının katılımıyla operasyon başlatıyoruz. DAİŞ’in gizli hücreleri ile Hesekê, Reqa ve Dêrezor’da karmaşa çıkarmaya çalışan çetelere karşı geniş bir operasyon başlatılacak. QSD, asayiş güçleri ve HPC güçleri son 3 günde gelişen olaylarda büyük bir kahramanlık ve direniş gösterdi. Aynı zamanda DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon güçleri de bu operasyonda güçlerimizin yanında aktif yer aldı.

HALKA TEŞEKKÜR 

Xiwêran ve Hesekê halkımız da bize yardımcı oldu. Bu bağlamda halkımıza teşekkür ediyoruz. Başta Hesekê halkımız olmak üzere bütün yurttaşlarımıza güvenlik güçlerine yardımcı olmasını istiyoruz. Güçlerimiz şu anda sivillere zarar gelmemesi için çok dikkatli hareket ediyor. Çünkü çeteler Xiwêran’daki siviller arasına saklanmış durumda, bu konu üstüne dikkatli duruyor ve sivillere zarar gelmemesi için sabırlı davranıyoruz.

Biz QSD güçleri olarak nasıl ki büyük bir fedakarlıkla DAİŞ çetelerine dönük büyük bir savaş yürüttüysek, sözde büyük devletini yıktıysak hem kendi bölgelerimizi hem de dünyayı bu beladan kurtardıysak, DAİŞ kalıntılarını bitirmek için de aynı irade ve kararlılığa sahibiz. Nihayetinde ya da kalıcı bir şekilde dünyayı bu beladan kurtaracağız. Kararımız bu doğrultudadır. DAİŞ çetelerinin saldırılarında cevabımız böyle olacaktır. Fakat bazı bilgileri de kamuoyuyla paylaşmayı gerek görüyoruz.

'TÜRKİYE’YE KAÇIŞ PLANI'

Yakalanan bazı DAİŞ çetelerinden edindiğimiz bilgilere göre, bazı sorumlular Türkiye ve Serêkaniyê gibi işgal altındaki bölgelere kaçmak istedi. Bazıları ise Irak’ın Ramadî bölgesinden geldi ve bu da dikkat çekici. İşgalci Türk devleti ve çeteleri, güçlerimiz DAİŞ çeteleriyle uğraşırken Eyn Îsa hattında güçlerimizin mevzilerine saldırarak 3 savaşçımızın şehadetine neden oldu. Bu saldırılara karşı güçlü bir direniş oldu ve saldırılar boşa çıkarıldı. Öte yandan Til Temir ve Ebû Rasê hattında da saldırı var. Bu saldırlar ve DAİŞ çetelerinin saldırılarının aynı zamanda olması dikkat çekicidir. Fakat QSD güçleri olarak, bizler nasıl halkımızı ve bölgelerimizi büyük fedakarlıklarla tüm saldırılara karşı korumuşsak, bundan sonra da koruyacağız." (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar