Rehinelerin ailelerinden Netanyahu'ya: Harekatı ertele, Hamas'la masaya otur

Rehinelerin ailelerinden Netanyahu'ya: Harekatı ertele, Hamas'la masaya otur
İsrail hükümeti üzerinde Hamas'ın elindeki rehineler serbest kalmadan Gazze'ye kara harekâtı düzenlenmemesi yönündeki baskı artıyor. Rehinelerin aileleri dün yine eylem yaparken, CNN'in ardından NYT de Biden yönetiminin İsrail'e baskı yaptığını yazdı.

Artı Gerçek - İsrail hükümeti üzerinde Gazze'ye planladığı kara harekâtını ertelemesi yönündeki baskı artıyor. Amerikan basınında Biden yönetiminin Hamas'ın elindeki rehinelerin kurtarılmasına zaman tanınması için harekâtın askıya alınması konusuna Benyamin Netanyahu hükümetine "tavsiyede bulunduğu" yönünde peş peşe haberler yayımlanıyor. Öte yandan, rehinelerin ailelerinin Hamas'la müzakere edilmesi çağrısıyla İsrail'de düzenlediği eylemler devam ediyor.

Ailelerin İsrail Savunma Bakanlığı'nın önünde önceki akşam Netanyahu'ya istifa çağrıları eşliğinde düzenlediği protestonun ardından, dün de İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Kudüs'teki konutunun önünde eylem vardı. Hamas'ın cumartesi akşamı iki ABD'li rehineyi serbest bırakılmasıyla umutlanan aileler, kendi yakınlarının da bırakılması için Hamas'la müzakere çağrısı yaptı. Herzog'un 80 rehinenin ailesiyle görüştüğü sırada düzenlenen eylemde, kara harekâtının ertelenmesi istendi.

'BİZİ UNUTMAYIN'

Eylem iki saat sürerken, aileler "Şimdi" sloganı atarak Hamas'la bir tür anlaşmaya varılması çağrısında bulundu. "Onları eve döndürün" yazılı pankartların eşliğinde, bir kadının "Bizi unutmayın" diye bağırdığı duyuldu. Hamas'ın rehin aldığı askerlerden 19 yaşındaki Roni Eshel'in babası Eyal Eshel, Netanyahu'ya hitaben "Bunu çözebilecek tek kişi olarak size sesleniyorum, Bizim kızlarımızı siz askere aldınız; sizden onların hepsini eve döndürmenizi istiyorum" dedi.

'DEVLETLE HALK ARASINDAKİ SÖZLEŞME İHLAL EDİLİYOR'

İsrail'deki kadın hakları hareketinin önde gelen isimlerinden Ruth Halperin-Kaddari ise "Müzakerelere girmeyi reddetmek, 7 Ekim'den sonra kalan en ufak güven kırıntısını da yok ediyor. Bu, devletle halk arasındaki sözleşmenin topyekûn ihlali" tepkisini kullandı.

İsrail'in eski barış müzakerecilerinden Daniel Levy ise The Guardian gazetesi ile söyleşisinde, ABD'li rehineler Natalie ve Judith Raanan'ın cumartesi akşamı serbest bırakılmasının diğer aileleri umutlandırdığını ve İsrail hükümeti üzerindeki baskıyı artırdığını söyledi: "Onların serbest bırakılmasının yeni dinamikler yarattığını düşünüyorum. Bu ailelere seslerini daha fazla çıkarabilmeleri için bir alan sağladı."

Levy, Natalie ve Judith Raanan'ın hem ABD'li olmaları nedeniyle seçildiği, hem de tutuldukları yer itibarıyla serbest bırakılmalarının daha kolay olmuş olabileceği yorumu da yaptı.

İsrail ordusu dün, Hamas'ın elinde olduğu tespit edilen vatandaşlarının sayısını güncelleyerek en az 212'ye yükseltmişti. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları ise kendi ellerinde 200, diğer direniş gruplarının elinde ise yaklaşık 50 İsrailli rehine olduğunu duyurmuştu.

CNN'İN ARDINDAN NYT DE YAZDI: BIDEN ERTELENMESİNİ İSTİYOR

Öte yandan, ABD yönetiminin de İsrail'e daha fazla rehinenin kurtarılması adına kara harekâtını ertelemesi için baskı yaptığı iddia ediliyor. CNN International'ın dün bu yönde üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinin ardından, New York Times (NYT) da benzer bir iddiaya yer verdi. NYT'nin haberinde, Biden yönetiminin hem rehineler hem de Gazze'nin güneyine daha fazla insani yardım girişinin sağlanabilmesi için İsrail'e harekâtı askıya almasını tavsiye ettiği ileri sürüldü. Buna göre, söz konusu tavsiye, ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin tarafından iletildi.

ABD, SURİYE VE IRAK'TA ÖNLEMLERİ ARTIRMAK İSTİYOR

Gazeteye konuşan ABD'li yetkililer, Biden'ın aynı zamanda, bölgedeki İran yanlısı grupların Suriye ve Irak'taki Amerikan üslerine saldırılarına karşı hazırlık yapmak istediğini, olası kara harekâtı sırasında bu saldırıların yoğunlaşmasının beklendiğini söyledi.

Haberde, ABD'nin İsrail'e sadece "tavsiyede" bulunduğunun ve harekâtın ertelenmesini talep etmediğini, İsrail'in "Hamas'ın ortadan kaldırılması" yönündeki hedefinin Washington'da hâlâ desteklendiği de belirtildi.

NYT'ye konuşan bir başka yetkili ise Katar aracılığı ile yürütülen rehine müzakerelerinde Hamas'ın, kara harekâtı senaryosunda daha fazla rehineyi bırakma ihtimalinin azalacağı konusunda uyarıda bulunduğunu da söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar