Reuters: IŞİD lideri Kureyşi kuşatılınca kendini patlattı

Reuters: IŞİD lideri Kureyşi kuşatılınca kendini patlattı
Reuters'a konuşan kaynaklar, IŞİD lideri Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi'nin Suriye-Ürdün sınırındaki Dera'da öldürüldüğü baskının ayrıntılarını anlattı. Kureyşi'nin kendisini patlattığı belirtildi.

Artı Gerçek - IŞİD lideri Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi'nin öldürülmesine dair ayrıntılar netleşiyor. Reuters'a konuşan kaynaklar, Kureyşi ile bir yardımcısının ekim ayında Suriye-Ürdün sınırındaki Dera vilayetinde saklandıkları noktaya düzenlenen baskında kendilerini patlattığını söyledi.

Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi'nin öldürüldüğü, IŞİD'in kendi sözcüsü tarafından Telegram'da yayınlanan bir ses kaydıyla duyurulmuştu. Sesli mesajın paylaşılmasından kısa süre sonra ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada da, IŞİD lideri Kureyşi'nin Dera'da Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından ekim ortasında öldürüldüğü belirtilmişti.

'ÜÇ EV KUŞATILDI'

Reuters'a konuşan kaynaklarsa, Kureyşi ile yardımcılarının Dera vilayetinin Casim kasabasında bir evde gizlendiklerini söyledi. Buna göre, söz konusu eve ekim ayının ortasında ÖSO tarafından baskın yapıldı. Casim'de yaşadığı ve eski bir ÖSO mensubu olarak baskına katıldığı belirtilen Salem el Horani, Reuters'a açıklamasında, IŞİD hücresinin fark edilmesi üzerine üç evin kuşatıldığını söyledi. Horani, evin etrafının sarılması ve baskın düzenlenmesi sonrasında, Kureyşi ile bir yardımcısının kendilerini patlattığını anlattı.

Dera vilayeti, Suriye'deki isyanın ilk patlak verdiği yer olma özelliğini taşıyor. Uzun süre Suriye ordusunun ablukasında kalan vilayet, 2018 yılında Rusya'nın arabuluculuğu ile yapılan anlaşma sonrasında Şam'ın kontrolüne geçmişti. Bu tarihe kadar Türkiye'nin yanı sıra Batı'nın ve Körfez ülkelerinin desteğini alan ÖSO, Dera'da ağır silahlarını tutmuş, hafif silahlarını Şam yönetimine teslim etmişti. İdlib'deki ÖSO güçleri ise Türkiye'nin verdiği destek ile Suriye Milli Ordusu çatısı altında yeniden yapılanmıştı.

IŞİD sözcüsünün dün Telegram'dan paylaştığı yayınladığı sesli mesajda, Kureyşi'nin 'çatışmada öldürüldüğü' belirtilmiş ancak ayrıntı verilmemişti. Sözcü, örgütün yeni lideri olarak Ebu el Hüseyin el Hüseyni el Kureyşi'nin seçildiğini açıklamıştı.

MAYIS AYINDA TÜRKİYE'DE YAKALANDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Öldürüldüğü açıklanan Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi'nin, geçen mayıs ayında Türkiye'de yakalandığı da öne sürülmüştü. Fransız haber ajansı AFP, haberi üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırmıştı. Ancak iddia resmi kaynaklardan teyit edilmemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar