Rus komedyenlere kanıp Ukrayna'yı çekiştiren Meloni'ye tepki yağıyor: 'Küresel çapta rezillik'

Rus komedyenlere kanıp Ukrayna'yı çekiştiren Meloni'ye tepki yağıyor: 'Küresel çapta rezillik'
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Rus komedyenlere inanıp telefonda Ukrayna'daki savaş ve AB'nin göç politikaları hakkında sohbet etmesi tartışma yarattı. Eski başbakan Giuseppe Conte "Küresel çapta rezillik" tepkisini gösterdi.

Artı Gerçek - İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Afrikalı bir lider rolü yapan Rus komedyenler Vovan ve Lexus'un telefon şakasına inanıp göçmen politikası ve Ukrayna konusunda "samimi" görüşlerini paylaşması ülkede gündem oldu. Meloni'ye istifa çağrıları yükseliyor.

MELONI NE DEDİ?

Rus komedyenlerin dün yayımladığı, İtalya Başbakanlık ofisinin de gerçekliğini teyit ettiği 13 dakikalık konuşmada Meloni, Ukrayna’daki savaş konusunda tüm tarafların bıkkınlık içinde olduğunu ve herkes için kabul edilebilir, uluslararası hukuka da uygun bir çıkış yolu bulunması gerektiğini söylüyordu. Meloni, Ukrayna konusunda "Doğruyu söylemek gerekirse, çok fazla yorgunluk olduğunu - bütün taraflarda çok fazla yorgunluk olduğunu görüyorum. Herkesin, bir çıkış yoluna ihtiyacımız olduğunu anlayacağı noktaya yakınız. Sorun, uluslararası hukuka zarar vermeden her iki taraf için de kabul edilebilir bir çıkış yolu bulmak" diyordu.

'GÜVENLİK AÇIĞI' TEPKİSİ

İtalya Başbakanı'nın Avrupa Birliği’ni göç politikaları nedeniyle de eleştirdiği konuşmanın doğrulanmasının ardından, ülkede büyük bir tartışma başladı. Komedyenlerin başbakana erişebilmesi ve hassas dosyalar hakkında samimi şekilde sohbet edebilmesinin güvenlik açığı teşkil ettiği savunulurken, Meloni'nin diplomasi danışmanına istifa çağrıları da yapılıyor.

'BÜYÜK BİR UTANÇ'

BBC Türkçe'nin Roma muhabiri Övgü Pınar'ın aktardığına göre, muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi’nin lideri ve eski başbakan Giuseppe Conte, telefon şakasına ‘’küresel çapta rezillik’’ diye tepki gösterdi. Conte, ‘’Başbakan Rus komedyenlere savaştan göçmenlere kadar güvenliğimiz ve inandırıcılığımız açısından çok hassas dosyalar üzerinde ülkemizin pozisyonunu anlattı’’ dedi.

Eski başbakanlardan, Yaşayan İtalya partisi lideri Matteo Renzi de ‘’İtalya ve Giorgia Meloni için büyük bir utanç’’ diye nitelediği vakadan, Meloni’nin ekibini sorumlu tuttu.

KENDİ PARTİSİ 'TUTARLI' DİYEREK SAVUNDU

Başbakan’ın partisi İtalya’nın Kardeşleri ise şakaya düşse bile Meloni’nin sözlerinin ülkenin çizgisiyle tutarlı olduğunu savundu. Partinin Temsilciler Meclisi Grup Başkanı Tommaso Foti, ‘’Başbakan, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı ve İtalya'nın Batı’dan, Kiev’den, uluslararası hukuka tam saygıdan yana konumu konusunda hükümetin ve ülkenin çizgisini tutarlı ve şeffaf bir şekilde yineledi’’ dedi.

Vovan ve Lexus olarak anılan Rus komedyen ikilisi geçmişte de İngiliz müzisyen Elton John’dan eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’e kadar çok sayıda isme telefon şakaları yapmıştı.

İkili, 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da telefon şakası yaptıklarını öne sürmüş ancak bu iddia Ankara tarafından doğrulanmamıştı. (BBC Türkçe, DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar