Telefon şakasıyla kandırılan Meloni'den itiraf: Ukrayna'dan usandık

Telefon şakasıyla kandırılan Meloni'den itiraf: Ukrayna'dan usandık
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, kendisini Afrikalı bir siyasetçi kılığında arayan Rus komedyenlere inanarak uzun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Meloni konuşmada, Ukrayna'daki savaşa bir çıkış yolu bulunması gerektiğini itiraf etti.

Artı Gerçek - İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin, kendilerini Afrika Birliği Komisyonu'nun başkanı gibi tanıtan iki Rus komedyene inanarak 13 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıktı. Meloni konuşmada, Ukrayna'daki savaştan usandıklarını itiraf ederken "Sorun, uluslararası hukuka zarar vermeden her iki taraf için de kabul edilebilir bir çıkış yolu bulmak" dedi.

Daha önceden başka Batılı siyasetçileri de kandıran Lexus ve Vovan lakaplı Rus komedyenler Aleksandr Stolyarov ve Vladimir Kuznetsov, Meloni ile 18 Eylül'de yaptıkları konuşmanın ses kaydını bugün yayınladı. Buna göre komedyenler, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında Afrikalı liderlerle görüşmeye hazırlandığı sırada Meloni'yi arayarak kendilerini Afrikalı bir siyasetçi olarak tanıttı.

Rus komedyenlere inanan Meloni ise uzun uzun aşırı sağcı göçmen politikalarını anlatıp İtalya'nın yalnız bırakıldığını söylüyor, ardından da Rusya-Ukrayna savaşı hakkında bir soru sorulunca şunları söylüyor: "Çok fazla yorgunluk olduğunu - doğruyu söylemem lazım- bütün taraflarda çok fazla yırgunluk olduğunu görüyorum. Herkesin, bir çıkış yoluna ihtiyacımız olduğunu anlayacağı noktaya yakınız. Sorun, uluslararası hukuka zarar vermeden her iki taraf için de kabul edilebilir bir çıkış yolu bulmak."

Ses kaydının yayınlanması sonrasında Meloni'nin ofisinden yapılan açıklamada, İtalya Başbakanı'nın bu şekilde kandırıldığı için üzüntü duyduğu belirtildi. Telefon konuşmasını gerçekleştiren Lexus lakaplı Rus komedyen Aleksandr Stolyarov ise "Meloni'nin en azından gerçek fikirlerini paylaşmaya istekli bir siyasetçi olduğunu" söyleyerek, "Ne yazık ki birçok Avrupalı siyasetçi Meloni'nin aksine, bir tür programlı robot gibi davranıyor" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar