Rus muhalif Navalny'den hapishane yönetimine mektuplar: Bir kanguru alabilir miyim?

Rus muhalif Navalny'den hapishane yönetimine mektuplar: Bir kanguru alabilir miyim?
Yayınlanma:
A+ A-
Rus muhalif Alexei Navalny, tutulduğu cezaevi yönetimiyle alay etmek için 'garip' isteklerde bulunduğu yazışmalarını Twitter hesabından yayınladı. Rus muhalifin istekleri arasında bir şişe kaçak içki, bir asa ve iki kese ucuz tütün de bulunuyor.

Artı Gerçek - Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en ünlü muhaliflerinden biri olan Alexei Navalny, dolandırıcılık ve mahkemeye saygısızlık sebebiyle 11 buçuk yıllık cezasını çekmek üzere bulunduğu cezaevi yönetimiyle dalga geçmek için sıra dışı taleplerde bulunduğu mektupları paylaştı. Navalny'nin garip isteklerine hapishane yönetiminin verdiği yanıtlar ise Rus bürokrasisinin Gogol romanlarını hatırlatan absürt dünyasını gün yüzüne çıkardı.

'KENDİNİZİ EĞLENDİRMEK İÇİN HAPİSHANE YÖNETİMİYLE YAZIŞABİLİRSİNİZ'

Navalny Twitter hesabında yayınladığı belgelerle ilgili olarak "Bir hücrede yaşıyorken eğelenecek çok fazla şey bulamıyorsanız hapishane yönetimiyle yazışarak kendinizi eğlendirebilirsiniz" dedi. Rus muhalifin istekleri arasında bir şişe kaçak içki, bir balalayka, bir asa, iki kese ucuz tütün, bir kimono ve bir siyah kuşak da bulunuyor.

Alexei Navalny'nin cezaeviyle yaptığı yazışmalar aynı zamanda Rus cezaevi sisteminin durumunu da ortaya koyuyor. Cezaevinin resmiyetten asla ödün vermeyen, kısaltmalarla süslenmiş çeşitli yasa ve kurallara atıfta bulunan ve her biri seri numaralı cevapları Rus edebiyatının ünlü isimlerinden Nikolay Gogol'un 19'uncu yüzyıl Rus bürokrasisini tasvir ettiği romanları hatırlatıyor.

'TALEBİNİZDE TANIMLADIĞINIZ BÖCEK, HAYVANLAR ALEMİNE AİTTİR'

Yazışmalarda, hapishane yönetiminden, karşı hücresinde kalan ve sürekli bağıran akıl hastası bir hükümlüye daha yüksek sesle bağırabilmesi için' megafon verilmesini ve bir adamı çıplak elleriyle boğarak öldüren hükümlüye siyah kuşak verilmesini isteyen Alexei Navalny'nin her iki talebi de reddedildi. Yönetim, 28 Nisan'da verdiği gerekçeli cevabında "Doğu dövüş sanatlarında yetkinlik unvanları dağıtmak yönetimimizin görev tanımında bulunmuyor" dedi.

Navalny'nin kanguru beslemek için izin talebine ise hapishane şöyle cevap verdi:

"Talebinize konu olan hayvanın, çift tepeli-keseli hayvanla alakalı olduğu tespit edilmiştir... Talebiniz karşılanmamıştır."

Agresif davranan bir manga komutanının stresini azaltabileceği gerekçesiyle kendisine bir masaj koltuğu verilmesini talep eden Rus muhalifin bu isteği de hüsranla sonuçlandı. Navalny'nin bekçi köpeklerinin isimlerini sorduğu mektubu ise 'köpeklerle arkadaş olup kaçabileceği' gerekçesiyle olumsuz yanıtlandı. "Böcek beslemek için izne ihtiyacı olup olmadığı" sorusuna verilen 3 Mayıs tarihli yanıt belki de en ilginciydi:

"Talebinizde tanımladığınız böcek hayvanlar alemine aittir." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar