Rusya: ABD, Basra Körfezi'nde savaş çıkarmak için bahane arıyor

Rusya: ABD, Basra Körfezi'nde savaş çıkarmak için bahane arıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 22:19
A+ A-
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Basra Körfezi’nde savaş çıkarmak için bahane aradığına dair izlenime kapıldığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında ABD’nin Basra Körfezi’nde savaş çıkarmak için bahane aradığına dair izlenime kapıldığını açıkladı. Zaharova, ABD’nin Basra Körfezi’ne donanma varlıkları göndermek için koalisyon kurma çalışmaları yapmasının endişe verici olduğunu belirterek bölgede ‘geniş kapsamlı askeri çatışma’ riski oluşturan son gelişmelerden endişe duyduklarını ifade etti.

'WASHINGTON BÖLGEDE SAVAŞ ÇIKARMAK İÇİN BAHANE ARIYOR'

Sputnik'in aktardığı haberde, ABD’nin Basra Körfezi’ndeki yangına körükle gittiğini ve Tahran üzerinde askeri baskı kurmak için deniz koalisyonu kurma çalışmaları yaptığını anımsatan Zaharova basın toplantısında, Washington’un bölgede savaş çıkarmak için bahane aradığı izlenimine sahip olduklarını altını çizdi.

'OY ORANINI ARTTIRMAK İÇİN DİĞER ÜLKELERDEKİ VATANDAŞLARININ YAŞAMLARINI RİSKE ATIYOR' 

ABD’nin bölgedeki gerilimi 2020’deki başkanlık seçimleri öncesinde kamuoyunun desteğini arkasına almak için tırmandırdığını da kaydeden Zaharova, Washington yönetiminin oy oranını artırmak ya da seçim başarısı elde etmek için kendi askerleri de dahil diğer ülkelerdeki vatandaşların yaşamlarını riske atmasını tehlike bir eylem olarak niteledi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar