Rusya'da şüpheli ölüm: Lukoil Yönetim Kurulu Başkanı hastane penceresinden düşerek öldü

Rusya'da şüpheli ölüm: Lukoil Yönetim Kurulu Başkanı hastane penceresinden düşerek öldü
Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Eylül 2022 22:53
A+ A-
Rusya'nın petrol devi Lukoil'in Yönetim Kurulu Başkanı Ravil Maganov'un tedavi gördüğü hastanenin penceresinden düşerek hayatını kaybettiği açıklandı.

Ülkenin en büyük özel şirketi olan Lukoil, 67 yaşındaki Maganov'un ölümünü doğruladı. Ancak şirket, yöneticinin "ağır hastalığı sonrası yaşamını yitirdiğini" söyledi.

İNTİHAR OLASILIĞI ÜZERİNDE DURULUYOR

Rus haber ajansı TASS güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Maganov'un kalp krizi geçirmesi nedeniyle Moskova'daki Merkez Klinik Hastanesi'nde tedavi gördüğünü ve sabah saatlerinde kaldığı hastanenin altıncı katında bulunan pencereden düşerek hayatını kaybettiğini duyurdu.

Daha sonra Tass haberinde Maganov'un anti-depresan ilaçlar kullandığını ve intihar ettiği şüphesi üzerinde durulduğunu aktardı.

Olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

NEDEN ŞÜPHE ÇEKİYOR?

Rusya'nın Ukrayna'ya 24 Şubat'ta başlattığı özel askeri operasyonun ardından Lukoil Yönetim Kurulu, sorunun bir an önce çözülmesi çağrısı yapmış ayrıca çatışmaların mağdurları için sempatisini açıklamıştı.

Şirketin milyarder başkanı Vagit Alekperov operasyon nedeniyle Britanya'nın yaptırımına maruz kalınca nisan yaında istifa etmişti. 

Ayrıca Maganov ülkede birkaç aydır şüpheli şekilde hayatını kaybeden ve enerji alanında faaliyet gösteren üst düzey oligarkların son halkası oldu

BBC'nin aktardığına göre, Novatek'in eski müdürü milyoner iş insanı Sergei Protosenya nisan ayında İspanya'daki villasında kızı ve eşiyle birlikte ölü bulunmuştu. Gazprombank'ın eski başkan yardımcısı Vladislav Avayev de aynı şekilde yine nisan ayında kızı ve eşiyle birlikte Moskova'daki dairesinde ölü bulunmuştu. 

Mayıs ayında ise Lukoil'in eski üst düzey yöneticisi Alexander Subbotin'in de bir şamandan alternatif yöntemlerle şifa aradıktan hemen sonra kalp krizinden hayatını kaybettiği açıklanmıştı. 

Öne Çıkanlar