Rusya, Kadirov'un eleştirdiği ismi Kara Kuvvetleri'nin başına getirdi

Rusya, Kadirov'un eleştirdiği ismi Kara Kuvvetleri'nin başına getirdi
Ukrayna savaşındaki performansı nedeniyle Putin'in müttefiki Ramzan Kadirov'un "er olarak cepheye sürülmesini" istediği general Rusya'nın kara kuvvetlerinin başına getirildi. General Alexander Lapin Rusya Kara Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı oldu.

Artı Gerçek - Rus resmi haber ajansı Tass, Ukrayna'daki performansı nedeniyle savaş yanlısı 'şahinler' tarafından eleştirilen General Alexander Lapin'in Rusya'nın Kara Kuvvetleri'nin başına getirildiğini duyurdu.

Ancak Kremlin ya da diğer resmi kurumlar henüz gelişmeyi doğrulamadı .Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov "Bu bilgiyi ne doğrulayabilirim ne de reddedebilirim" dedi. Peskov, "Biliyorsunuz ki, kamuya açık devlet başkanlığı kararnameleri var, gizli olanlar da var. Kamuoyuna henüz böyle bir kararname açıklanmadı" dedi.

KADİROV 'UTANCINI KANLA TEMİZLEMESİ' İÇİN CEPHEYE GÖNDERİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Daha önce Rusya'nın Merkez Askeri Bölgesi Komutanı olan Lapin, geçen ekim ayında Ukrayna savaşı sırasında Rus güçlerinin stratejik Liman kentinden geri çekilmesi nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'şahin' müttefiklerince çok sert şekilde eleştirilmişti. Lapin 2022 yılının kasım ayında Rusya Merkez Bölgesi Komutanı görevinden alınmıştı.

Özellikle Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov ve Wagner güvenlik şirketinin kurucusu Yevgeny Prigozhin tarafından eleştirilere maruz kalmıştı. Kadirov, Lapin'in rütbesinin indirilerek "er" yapılması, "ödüllerinin elinden alınması ve utancını kanla temizlemesi için cepheye gönderilmesi" çağrısında bulunmuştu.

8 Ekim'de Putin Ukrayna'daki tüm birliklerinin başına daha önce Suriye'de görev yapan General Sergey Surovikin'i Birleşik Askeri Kuvvetler Komutanı olarak atamıştı. Doğu ve Batı askeri bölgelerinin komutanları da Putin tarafından görevden alınmıştı.

ALEKSANDR LAPİN KİMDİR?

58 yaşındaki Lapin, Merkez Askeri Bölge'yi komuta etmesinden önce Rusya'nın Suriye'deki grup karargahının başındaydı.Lapin'in bir süre, şu anda Ukrayna'daki savaşta Rus ordusunu yöneten Sergey Surovikin'in astı olduğu biliniyor.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 4 Temmuz'da Lapin'e Lugansk'ın ele geçirilmesindeki katkılarından dolayı "Rusya Kahramanı" unvanı vermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar