Rusya: Türkiye'ye ikinci S-400 tedarikine ilişkin sözleşme hayata geçirilmeye başladı

Rusya: Türkiye'ye ikinci S-400 tedarikine ilişkin sözleşme hayata geçirilmeye başladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ağustos 2022 02:02
A+ A-
Rusya Federal Askeri ve Teknik İş Birliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev,S-400 füze sistemlerinin ikinci parti teslimiyle ilgili açıklamada bulundu.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İş Birliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev, Rus S-400 uçaksavar füze sisteminin ikinci alayının tedarikine ilişkin sözleşmenin imzalandığını ve hayata geçirilmeye başladığını söyledi.

Sputnik'e konuşan Şugayev, "Diğer hususların yanı sıra sistemin ayrı bileşenlerinin üretiminin yerelleştirilmesini sağlayan (ikinci S-400 alayının Türkiye'ye tedariki ile ilgili) sözleşme belgesi imzalanmış bulunuyor. Sözleşme şu anda hayata geçiriliyor" dedi. 

Türkiye’nin Rusya’nın önemli bir ortağı olmaya devam ettiğine dikkat çeken Şugayev, iki devletin yakın ticari ve ekonomik ilişkiler ile bağlı olduğunu, askeri-teknik işbirliği dahil olmak üzere ikili işbirliğinin birçok alanda geliştiğini vurguladı.

Şugayev, "Bu yıl gelişen zorlu politik durum, Rus tarafı ile ortakları arasındaki etkileşimin bazı yönleri üzerinde olumsuz etki yarattı. Bununla birlikte Türkiye ile askeri-teknik işbirliği, iki ülkenin liderleri arasında varılan anlaşmalar doğrultusunda gelişiyor. Türk ortaklarla şeffaf ve karşılıklı yarar temelinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

S-400 sistemlerinin benzersizliğine dikkat çeken Şugayev, "Önümüzdeki yıllarda herhangi bir devletin performans özellikleri açısından S-400 Triumf'a yaklaşabilecek bir sistem geliştireceğine inanmak için hiçbir neden olmadığını bundan emin olarak söyleyebilirim" vurgusunu yaptı.