Rusya, Ukrayna'yı Moskova'ya İHA saldırısı yapmakla suçladı: Vnukova Havalimanı'nda uçuşlar aksadı

Rusya, Ukrayna'yı Moskova'ya İHA saldırısı yapmakla suçladı: Vnukova Havalimanı'nda uçuşlar aksadı
Rusya Ukrayna'yı Moskova bölgesine en az beş adet İHA ile saldırı yapmakla suçladı. İHA'ların düşürüldüğü ya da engellendiği açıklanırken Moskova'daki üç uluslararası havalimanından biri olan Vnukova'da uçuşlar birkaç saat aksadı.

Artı Gerçek - Rusya, Ukrayna'nın Moskova'ya en az beş insansız hava aracıyla saldırdığını, İHA'ların hepsinin düşürüldüğünü ya da engellendiğini, ancak saldırılar sonucubaşkentin ana havaalanlarından biri olan Vnukova'da birkaç saat boyunca uçuşları yeniden yönlendirmek zorunda kaldığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya ait dört insansız hava aracının Moskova hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü, beşincisinin ise elektronik sistemlerle engellenmesinin ardından Moskova bölgesinin Odintsovo semtine düştüğünü söyledi. Olayda yaralanan olmadı. Rus haber ajansları iki insansız hava aracının Kremlin'in 30 km (güneybatısındaki bir köyün yakınlarında durdurulduğunu bildirdi. Bir İHA da komşu Kaluga bölgesinde tespit edildi. RIA'nın bildirdiğine göre, Moskova'nın yaklaşık 63 km batısındaki Kubinka kasabası bölgesinde de bir İHA düşürüldü. Kubinka yakınlarında bir Rus hava üssü bulunuyor.

Moskova'daki Vnukovo'ya iniş ve kalkışlar sabah erken saatlerde birkaç saat süreyle kısıtlandı ve bir süre sonra normal operasyonlar yeniden başladı. Rusya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'dan bir dizi uçuş başa yere yönlendirildi.

RUSYA DIŞİŞLERİ: TERÖRİZM

Rusya Dışişleri saldırıyı terörizm olarak niteleyerek kınadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Kiev rejiminin, tesadüfen yabancı uçuşların da gerçekleştiği havaalanı da dahil olmak üzere sivil altyapının bulunduğu bir bölgeye saldırma girişimi bir başka terör eylemidir. Uluslararası toplum, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olan ABD, İngiltere ve Fransa'nın terörist bir rejimi finanse ettiğinin farkına varmalıdır" dedi. Kiev'den henüz açıklama gelmedi. Ukrayna, Rusya içinde ya da Ukrayna'nın Rus kontrolündeki topraklarında gerçekleşen saldırıların sorumluluğunu neredeyse hiçbir zaman üstlenmiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar