Rusya Duma'sı yetişkinler için 'LGBTi+ propagandası' yasasını geçirdi

Rusya Duma'sı yetişkinler için 'LGBTi+ propagandası' yasasını geçirdi
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'da yürürlükte olan "LGBTİ+ propagandası yasağı" yasası, son düzenlemelerin ardından tüm yaş gruplarını içine alacak şekilde Duma'dan geçti. Yasa, "geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandası" olarak nitelediği eylemlere ağır para cezaları getirdi.

Artı Gerçek- Rusya'da 2013 tarihli 'çocuklara yönelik LGBTi+ propagandası' yasağını tüm yaş gruplarını içerecek şekilde genişleten yasa son düzenlemelerin yapılmasının ardından Rusya parlamentosunun alt kanada Duma'da kabul edildi.

Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin "Bu karar ABD ve Avrupa ülkelerinden karanlıktan ülkemizin geleceğini ve çocuklarımızı korumamızı sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Yeni yasaya göre dijital ortamlar, filmler, kitaplar, reklamlar ve kamuya açık alanlar dahil eşcinsel ilişkiyi teşvik ettiği iddia edilen tüm faaliyetler ve eylemlere sert para cezaları geldi .

Yasada eşcinsel veya LGBTİ+ ifadesi kullanılmadı, "geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandası" ifadesi yer aldı.

AĞIR PARA CEZALARI KABUL EDİLDİ

Kişiler için bu para cezasının üst limiti 400 bin ruble ( yaklaşık 123 bin Türk Lirası), yasal kurumlar için ise üst limit 5 milyon ruble ( yaklaşık 1 buçuk milyon Türk Lirası) olarak belirlendi. Bu propagandayı yaptığı öne sürülen yabancı ülke vatandaşları ise 15 güne kadar hapis cezasının yanı sıra ülkeden sınır dışı edilmeyle cezalandırılacak.

Yasaya göre pedofili propagandası yapan kişiler 800 bin ruble ( 242 bin Türk lirası), kurumlar da 10 milyon ruble (yaklaşık 3 milyon Türk Lirası) ile cezalandırılacak.

Yasa Rusya Parlametosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde değerlendirildikten sonra onaylanırsa Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzasına sunulacak.

LGBTİ+ ÖRGÜTLERİ: BİZDEN BAHSEDEN HER ŞEYİ SİLMEK İSTİYORLAR

Rusya'da şimdi yetişkinleri de içine alarak genişletilen "LGBTİ+ propagandası yasağı" ülkedeki LGBTİ+'ların onur yürüyüşlerini engellemek ve LGBTİ+ hakları savunucularını gözaltına almak için kullanılıyordu.

Rusya'da LGBTİ+ topluluğuna yasal destek sağlayan sivil toplum örgütü LGBT Network daha önce yasayı "absürt" diye nitelemişti.

Kurumdan yapılan açıklamada "Yasa yapıcılar yetişkinlerin ne söyleyeceklerini, ne okuyacaklarını ya da izleyeceklerini seçecek konumda olmadığını öne sürüyor. Aslında olan şey LGBTİ+'ların devlet tarafından tamamen ortadan kaldırılması. Bizi yalnızca kendimiz hakkında konuşmaktan veya bir şekilde partnerlerimize karşı duygularımızı göstermekten men etmeyi değil, aynı zamanda kültürümüzde, kitaplarda, filmlerde, medya ve benzerlerinde bizden bahseden her şeyi tamamen silmek istiyorlar" dendi.

Bu ay Rusya'da bir mahkeme, yapılan uyarılara rağmen LGBTİ+ içeriği kaldırmadığı gerekçesiyle "geleneksel olmayan değerler ve LGBT propagandası" suçlamasıyla sosyal medya uygulaması TikTok’a 3 milyon ruble (yaklaşık 925 bin Türk Lirası) para cezası vermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar