Rusya yüzden fazla Almanya vatandaşını sınır dışı edecek

Rusya yüzden fazla Almanya vatandaşını sınır dışı edecek
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'da çalışan yüzden fazla Alman kamu görevlisinin yakın zamanda bu ülkeyi terk etmek zorunda kalacağını açıkladı. İki ülke ilişkileri Moskova'nın 2022 yılında Ukrayna'ya saldırmasından bu yana giderek kötüleşmişti.

Artı Gerçek - Almanya Dışişleri Bakanlığı gelecek ay itibarıyla Rusya'da kültürel kurumlar ve eğitim sektöründe çalışan yüzden fazla Alman kamu çalışanının sınır dışı edileceğini açıkladı. Süddeutsche Zeitung gazetesinin aktardığına göre, Rus hükümetinin Haziran ayından itibaren orta ölçekli Alman kurumları ve yurt dışı temsilcilikleri için bir üst sınır belirlediğini doğrulayan Bakanlık, uygulamanın her alanda Almanya vatandaşı çalışanların sayısını önemli ölçüde sınırlamaya yönelik olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın kararını, "Tek taraflı, dayanaksız ve anlaşılır olmayan bir karar" olarak nitelendirerek, Federal Hükümet'in Moskova‘ya tepki olarak, "Almanya'daki Rus çalışanların sayısındaki üst sınırda pratikte bir denge gözetebileceğini" belirtti. Ülkeyi terk etmek zorunda kalacak personelin 100'den fazla olacağı ve Goethe Enstitüsü çalışanlarıyla Moskova'daki Alman okulunda çalışan öğretmenleri de kapsadığı belirtiliyor.

KARŞILIKLI OLARAK DİPLOMATLAR SINIR DIŞI EDİLMİŞTİ

Son adım iki ülke diplomatların karşılıklı olarak sınır dışı edilmesi ve Rusya ile Almanya arasında giderek gerginleşen ilişkilerin ardından geldi. Geçen ay, Rusya ve Almanya, kendi büyükelçiliklerinin 40 çalışanını istenmeyen kişi ilan ettiler ve sınır dışı ettiler. Birçok AB ülkesi, Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana Rus diplomatları sınır dışı etti. Mart 2022'de casusluk yaptığından şüphelenilen 40'tan fazla diplomata dört AB ülkesinden sınır dışı edilmeleri emri verildi. ( DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar