Rusya'dan Reuters'ın 'Türkiye arabuluculuğunda anlaşma' iddiasına yanıt

Rusya'dan Reuters'ın 'Türkiye arabuluculuğunda anlaşma' iddiasına yanıt
Reuters'ın "Rusya ile Ukrayna iki ay boyunca Türkiye'nin arabuluculuğunda görüştü, Karadeniz anlaşması son anda çöktü" iddiasına Kremlin'den yanıt geldi. Sözcü Peskov, "Türk ortaklarımızla gündemimizde Karadeniz dahil pek çok konu var" demekle yetindi.

Artı Gerçek - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Türkiye ile Karadeniz dahil birçok konuyu istişare ettiklerini" söyledi. Peskov, başkent Moskova'da güncel konularla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna ile Karadeniz'de gemilerin güvenliğinin sağlanmasına dair anlaşma konusunda iki ay müzakereler yürüttüğü ve Ukrayna'nın hazırlanan anlaşmadan vazgeçtiği yönündeki iddiayı değerlendirdi. Peskov, "Bu konuda söyleyeceğim bir şey yok. Türk ortaklarımızla gündemimizde Karadeniz dahil pek çok konu var. Çeşitli konuları istişare ediyoruz" diye konuştu.

REUTERS NE İDDİA ETMİŞTİ?

İngiliz haber ajansı Reuters'ın isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberde, Rusya ile Ukrayna'nın Karadeniz'de gemilerin güvenliğinin sağlanmasına dair Türkiye'nin arabuluculuğunda iki ay müzakereler yürüttüğü ancak Ukrayna tarafının hazırlanan anlaşmadan son anda vazgeçtiği ileri sürülmüştü.

Haberde, anlaşmanın Türkiye'deki yerel seçimlerden bir gün önce, 30 Mart'ta ilan edilmesinin planlandığı ve Kiev'in resmen imza atmayacak olsa bile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklama yapılmasına onay verdiği iddia edilmişti. Ancak Reuters'a konuşan bir kaynak, "Ukrayna son anda aniden çekildi" dedi.

'ÇİN'İN UKRAYNA İLE İLGİLİ YAKLAŞIMI DENGELİ VE YAPICI'

Sözcü Peskov, Çin'in Ukrayna krizi çözümüne ilişkin uluslararası konferans düzenleme teklifine değinerek, "Pekin'in bu konudaki yaklaşımı iyi biliniyor, oldukça dengeli ve yapıcı. Pekin'in diplomatik açıdan oldukça aktif olmaya devam ettiğini biliyoruz. Pekin'in dengeli yaklaşım sergilemesini memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Ukrayna'nın Rusya ile müzakerelerden vazgeçtiğine dikkati çeken Peskov, bu konuda herhangi bir değişiklik görmediklerini söyledi. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar